Budujemy sieć SAN

Przy zapisywaniu danych przez jeden serwer wszystkie przełączniki uzyskiwały niemal identyczne wyniki - przepływności od 77,8 do 79,6 MB/s. To samo można powiedzieć o operacji odczytywania danych. Przeciętne przepływności wynosiły wtedy od 81,6 do 85,1 MB/s.

Przełączniki 7100 (8 portów) i 7200 (16 portów)

Producent: Vixel (www.vixel.com)

Zarządzanie: pakiet firmowy Firmware 2.0 SAN InSite 2000 3.0 (wersja beta).

Cena: od 1124 do 1248 USD za port (miedź; złącze typu DB-9); od 1215 do 1244 USD za port (światłowód wielomodowy).

Zalety: duża gęstość portów; dobra praca interfejsu zarządzania.

Wady: niespójna wydajność; przełącznik jest dość trudny do instalowania i uruchamiania.

Jeśli siedem serwerów generowało jednocześnie żądania odczytu danych z dysków, wystąpiły już pewne różnice. Przełączniki Capellix 2000G i Vixel 7100 oraz 7200 uzyskały wtedy wyniki 95,3 i 94,3 MB/s, czyli są to przepływności bliskie maksymalnej przepustowości oferowanej przez łącza Fibre Channel. Przełączniki SANbox i SilkWorm uzyskały nieco gorsze rezultaty - 88,9 i 73,9 MB/s.

Po przeprowadzeniu kolejnych testów wydajności przełączników SAN (zapisywanie danych i mieszanka operacji odczytujących i zapisujących dane) okazało się, że najlepsze wyniki uzyskuje przełącznik SilkWorm. Na drugim miejscu uplasował się Capellix 2000G, na trzecim przełączniki Vixel 7100 i 7200, a na czwartym SANbox. I te wyniki odzwierciedlają chyba najlepiej przepływności przełączników, ponieważ takie właśnie operacje są najczęściej wykonywane w rzeczywistych warunkach pracy.

Dwa kolejne testy przyniosły zaskakujące wyniki: chodzi o odłączenie i następnie ponowne podłączenie do sieci szkieletowej docelowego systemu pamięci masowej (przy braku ruchu pakietów) oraz o wyłączenie jednego z przełączników (czyli jednego z elementów topologii opartej na wielu przełącznikach), wtedy gdy kilka serwerów wymienia dane z docelowymi dyskami twardymi.

Przełączniki SilkWorm i Capellix 2000G nie miały żadnych problemów w momencie odłączenia i następnie ponownego podłączenia do sieci SAN systemu pamięci masowej. Sieć szkieletowa oparta na przełącznikach firmy Vixel spisywała się dużo gorzej i nie potrafiła wrócić po wykonaniu takiej operacji do normalnej pracy. Sieć szkieletowa składająca się z przełączników SANbox zachowywała się chimerycznie - raz pracowała poprawnie, a innym razem nie chciała wrócić do normalnej pracy.

Jeśli chodzi o ten drugi test (wyłączenie z eksploatacji jednego z przełączników), to przełącznika Capellix 2000G nie można było sprawdzić z wiadomych przyczyn (produkt nie obsługuje sieci szkieletowych opartych na wielu przełącznikach). Jeśli siedem serwerów wymienia jednocześnie dane z systemem pamięci masowej, sieć szkieletowa oparta na przełącznikach SilkWorm potrzebuje od 8 do 12 sekund, aby powrócić do normalnej pracy (po nagłym wyłączeniu z eksploatacji jednego z aktywnych połączeń). Przełącznik SANbox zdał też pozytywnie ten egzamin, budując automatycznie (w przypadku awarii jednego z połączeń) alternatywną ścieżkę dostępu do systemu pamięci masowej. Ponieważ przełączniki SANbox kontrolują automatycznie wszystkie ścieżki (chodzi o ich obciążenie) dostępne w sieci szkieletowej opartej na wielu przełącznikach (i równoważy je w tym samym trybie, czyli automatycznie), to użytkownik sieci SAN nie zauważa tu prawie faktu, że jeden z jej elementów został wyłączony z eksploatacji. Pod tym względem przełączniki SANbox nie mają sobie równych.

Jeśli w sieci SAN pracuje jeden serwer NT, szkielet oparty na przełącznikach Vixel 7100 i 7200 buduje bez problemów alternatywną ścieżkę dostępu. Jeśli jednak sieć SAN świadczy swe usługi wszystkim siedmiu serwerom, to przełączniki Vixel spisują się już dużo gorzej i nie potrafią wyznaczyć alternatywnych ścieżek dostępu do docelowego systemu pamięci masowej.

Biorąc pod uwagę wszystkie testy wydajności, w tej kategorii oceny pierwsze miejsce zajmują przełączniki firmy Brocade (SilkWorm 2400 i 2800), a drugie przełącznik Capellix 2000G (Gadzoox).

Zarządzanie

Gdzie kupować?

Przełączniki firm Vixel (modele R7100, R7200, R8100), Gadzoox (Capellix 2000 i 3000) i Brocade (linia SilkWorm) ma w swojej ofercie firma Comtegra z Warszawy www.comtegra.pl. Oprócz przełączników Comtegra oferuje też karty Fibre Channel (Host Bus Adapters), koncentratory FCAL i moduły GBIC.

Najwięcej punktów w tej kategorii oceny zdobyły przełączniki firmy QLogic. Oprogramowanie SANsurfer Web (oparte na Javie) pracuje intuicyjnie i stabilnie. Oprogramowanie buduje automatycznie mapę odzwierciedlającą topologię sieci, na której widać dokładnie (aż do poziomu poszczególnych portów), jak wszystkie przełączniki są ze sobą połączone. Narzędzie to buduje dziennik zdarzeń i wyświetla na życzenie użytkownika okno, w którym widać rozkład ruchu pakietów krążących po sieci (dane te są wyświetlane w czasie rzeczywistym).


TOP 200