Bliższe niż chmura

Ważnym ograniczeniem, które wynika także z przepisów prawa, jest określenie miejsca przetwarzania danych. W przypadku danych finansowych lub osobowych, nie można skorzystać z usług cloud computing, gdyż nie ma w nich określonej dokładnej lokalizacji, prawdopodobnie dane mogą znajdować się za granicą, być może nawet na innym kontynencie. W modelu utility computing zaś dostawca może dokładnie określić, w których centrach danych znajduje się wskazana informacja i na których maszynach jest przetwarzana.

Wszystkie usługi biznesowe obsługiwane za pomocą aplikacji w standardowym środowisku serwerów x86 (Windows, Linux, Solaris), z powodzeniem mogą być przeniesione do modelu utility computing. Do tych usług można przenieść nawet systemy klasy ERP, przy czym na rynku są także usługi, które polegają na pełnej obsłudze zarządzania aplikacjami przez dostawcę.

Komentarz
Wydaje się, że usługi dzierżawy mocy obliczeniowej, które w HP nazywamy Utility Sourcing Services, stały się już powszechnym elementem "krajobrazu" IT w Europie Zachodniej. Dzieje się tak w wyniku postępującej komodytyzacji i standaryzacji infrastruktury IT, i usług związanych z jej utrzymaniem. Pozwala to na elastyczne podejście do kwestii pozyskiwania zasobów i swobodę wyboru usługodawcy. Można powiedzieć, że powoli zbliżamy się do pożądanej przez klientów sytuacji, w której IT określać będzie wymaganą na dany okres pojemność i poziom bezpieczeństwa usługi. Gwarantem prawidłowego dostarczenia tej usługi powinna być jakość usług, gwarancje i reputacja usługodawcy, a nie dokładna wiedza na temat sposobu dostarczania usługi. Podobnie, kupując prąd w elektrowni jako przedsiębiorstwo winniśmy określić przewidywane zapotrzebowanie (czy jest dostępna wystarczająca moc), poziom bezpieczeństwa (czy chcemy jedno, czy może dwa przyłącza przez niezależne linie), lecz nie interesuje nas to, jak skonstruowana jest turbina oraz ile osób potrzeba do jej obsługi.

To co ważne, to pewność, że usługa zostanie dostarczona. W przypadku dzierżawy mocy obliczeniowej na tej pewności zależy nam tym bardziej, że w odróżnieniu od energetyki IT nie dopracowało się jeszcze "chmur" zapewniających jakość i dostępność na poziomie sieci energetycznej. W tym sensie cloud computing może stać się, po dopracowaniu standardów łączenia sieci dostawców mocy obliczeniowej, zwiększeniu ich bezpieczeństwa i zniesieniu barier formalnych, kolejnym etapem na drodze ewolucji usług dostarczania platform IT. Musimy przełamać pewne przyzwyczajenia, które każą nam myśleć o centrum przetwarzania danych jako o specyficznej formie działalności IT, której sposób realizacji determinuje pozycję konkurencyjną na rynku. W pewnych sytuacjach może tak być, ale są to sytuacje odosobnione. W pozostałych przypadkach źródłem przewagi może być nie tyle posiadana moc obliczeniowa, ale zarządzanie sposobem jej dostarczania: kosztami, elastycznością dostaw, dostępnością. Podobnie jak nauczyliśmy się cenić te właśnie przymioty w przypadku energetyki.

Łukasz Dutkiewicz,Dyrektor Działu Usług Outsourcingowych HP Polska


TOP 200