Apple pozwoli użytkownikom iPhone'ów na naprawę własnych urządzeń

Apple planuje dać klientom możliwość naprawy własnych urządzeń w obliczu rosnącej presji ze strony organów regulacyjnych i konsumentów na całym świecie. Wszyscy chcą, aby Apple złagodziło ograniczenia dotyczące napraw produktów z nadgryzionym jabłkiem w logo.

Apple ustąpi i pozwoli na naprawy produktów / Fot. cottonbro, Pexels.com

Apple ustąpi i pozwoli na naprawy produktów / Fot. cottonbro, Pexels.com

Firma zapowiedziała, że wprowadzi nowy program, zapewniający części zamienne do produktów Apple. Będą one dostępne do zakupu na początku przyszłego roku.

Program nosi nazwę Self Service Repair i pozwoli na naprawianie uszkodzonych urządzeń. Apple dostarczy zamienniki, jak również instrukcje naprawy, które zostaną opublikowane na oficjalnej stronie.

Zobacz również:

  • Aplikacje PWA wracają w Europie na smartfony iPhone

Zobacz: Discord

Firma zacznie od niektórych komponentów, które zwykle wymagają naprawy. To m.in. wyświetlacze, baterie i moduły aparatu. Twierdzi, że będzie miała ponad 200 części i narzędzi dostępnych w momencie premiery. Później doda jeszcze kolejne.

Program naprawczy będzie początkowo dostępny zarówno dla użytkowników iPhone'a 12, jak i iPhone'a 13. Później zostanie on rozszerzony na komputery Mac z układem Apple M1.

Firma nie chciała na razie zdradzić cen zamiennych części. Te poznamy pewnie dopiero w 2022 r. Bardzo możliwe, że ceny będą na tyle wysokie, że w wielu miejscach użytkownicy i tak będą decydowali się na naprawy w serwisie - oszczędności okażą się niewielkie, natomiast wiele osób uzna, że woli jednak oddać uszkodzony sprzęt w ręce specjalistów. Biorąc pod uwagę, jak wysokie ceny Apple potrafi ustalić na akcesoria (np. szmatkę do czyszczenia ekranu), taki scenariusz nie będzie dla nikogo zaskoczeniem.

Sprawdź: JPG to PDF

Apple od lat jest krytykowana za to, że utrudnia niezależnym firmom i użytkownikom dostępu do swoich urządzeń. Krytycy chcą więc "prawa do naprawy" i firma w końcu musiała ulec tym oczekiwaniom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200