AMD Opteron 3200 - nowa linia procesorów serwerowych

AMD poszerza ofertę o układy Opteron 3200,przeznaczone do budowania niedrogich serwerów średniej mocy, wyposażonych w jedno gniazdo na procesor.

Procesory Opteron 3200 są oparte na architekturze Bulldozer (stosowanej w szesnastordzeniowych układach Opteron 6200 i układach linii FX przeznaczonych dla graczy), zawierają do ośmiu rdzeni obliczeniowych i pobierają od 45 do 65 W mocy. Każdy rdzeń procesora korzysta z oddzielnego bufora L2 o pojemności 1 MB oraz L3 o pojemności 8 MB. Firma oferuje trzy modele procesora: 3250 (cztery rdzenie; zegar 2,5 GHz), 3260 (cztery rdzenie; zegar 2,7 GHz) i 3280 (osiem rdzeni; zegar 2,4 GHz).

Układy Opteron 3200 (instalowane w gnieździe AM3+) oferują podobne możliwości co intelowskie procesory Xeon E3, które firma SeaMicro (przejęta niedawno przez AMD) instaluje w serwerach SM10000-XE. Dlatego jest wysoce prawdopodobne, że w serwerach tych w miejsce układów Xeon E3 pojawią się właśnie układy Opteron 3200.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę

AMD reklamuje procesory Opteron 3200 jako produkt typu "low-cost-per-core" (niska cena za jeden rdzeń). Najtańszy procesor Opteron 3200 kosztuje 99 USD, a najdroższy 229 USD (ceny hurtowe), podczas gdy intelowski procesor Xeon E3 kosztuje (zależnie od modelu) od 189 USD do 885 USD.

AMD Opteron 3200 - nowa linia procesorów serwerowych

Opteron 3200 - architektura

Słabą stroną procesorów Opteron 3200 jest jednak stosunkowo duży pobór mocy i niezbyt zadowalający współczynnik wydajność na jeden wat pobieranej mocy. Biorąc pod uwagę ten parametr, dużo lepiej prezentują się procesory AMD oparte na architekturze Bobcat (instalowane w energooszczędnych pecetach), które nie nadają się jednak do budowania serwerów, ponieważ ich wydajność pozostawia wiele do życzenia. AMD nie ma generalnie jasnej strategii w segmencie energooszczędnych układów CPU, dlatego przegrywa na tym polu z Intelem (procesory Atom) czy z firmą ARM, która zapowiada, że jeszcze w tym roku zaprezentuje 64-bitowy procesor (oparty na architekturze ARMv8) przeznaczony do budowania serwerów i wydajnych urządzeń mobilnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200