AMD: 16 rdzeni w serwerach wystarczy

Koncern Advanced Micro Devices poinformował, że nie zamierza zwiększać liczby rdzeni w swoich serwerowych układach - firma uznała, że 16 to w sam raz. "Współczesne serwery projektowane są z myślą o nowych, specyficznych zastosowaniach i dodawanie do procesorów kolejnych rdzeni nie jest optymalną metodą zwiększania ich wydajności" - oświadczyła Lisa Su z AMD.

Nowy serwerowy procesor AMD - nazwany roboczo Abu Dhabi i planowany na 2013 r. - będzie miał 16 rdzeni, czyli tyle samo co dostępny obecnie Opteron 6200 (nazwa robocza Interlagos). Układ ten tworzony jest z myślą o dwu- i czterosocketowych serwerach i będzie oparty na nowej architekturze Piledriver. Co ważne, Abu Dhabi będzie mógł łatwo zastąpić w każdym serwerze Opterona 6200 (nowy procesor pasuje do starego gniazda), oferując użytkownikom większą wydajność przy zachowaniu tego samego zużycia energii.

"Istnieją inne sposoby na zwiększanie wydajności serwerów - np. wykorzystanie do tego procesorów graficznych. Z możliwości tej korzystają już m.in. projektanci superkomputerów" - tłumaczyła Lisa Su.

Zobacz również:

  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę

Przedstawicielka AMD dodała również, że koncern zamierza wykorzystać "wiele małych rdzeni" do pewnych specyficznych operacji. AMD analizuje m.in. możliwość wykorzystania niskonapięciowych procesorów stworzonych z myślą o netbookach w energooszczędnych serwerach (podobne działania podjął już Intel - procesory Intel Atom są obecnie używane również w serwerach).

Dodajmy, że nie jest to pierwszy przypadek ograniczania liczby rdzeni w procesorach - producenci CPU decydują się na to choćby dlatego, że nie wszystkie aplikacje projektowano z myślą o pełnym wykorzystaniu wielu rdzeni. Oracle już w 2010 r. ograniczył liczbę rdzeni w układzie Sparc T4 (co miało pozwolić na usprawnienie przetwarzania jednowątkowego, które jest kluczowe np. w przypadku uruchamiania dużych baz danych).

Największy konkurent AMD - Intel - zdecydowanie wolniej dodawał do swoich serwerów kolejne rdzenie. Obecnie w najszybszym procesorze Intel Xeon jest 10 rdzeni. Teraz wiadomo, że również AMD nie zamierza dalej zwiększać ich liczby - koncern będzie za to wprowadzał kolejne CPU z mniejszą liczbą rdzeni (planowane na przyszły rok układu Seoul i Delhi będą miały po 8).

Polecamy: Zanim kupisz serwer...

Przedstawicielka AMD poinformowała przy okazji o planach wprowadzania na rynek nowych procesorów dla komputerów i urządzeń mobilnych. Do premiery szykowany jest m.in. układ tabletowy Hondo, który pojawi się m.in. w tabletach z Windows 8 i będzie zużywał tylko 4,5 wata energii. W ofercie AMD zadebiutuje również wkrótce CPU o nazwie Trinity - wydajny procesor dla ultracienkich laptopów, kosztujących pomiędzy 600 a 800 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200