Zanim kupisz serwer...

Niezależnie od tego, czy prowadzimy mały biznes, czy dział wewnątrz dużej korporacji, nie obędziemy się bez serwerów. Czy potrafimy określić nasze potrzeby zakupowe? Nasz raport specjalny ułatwi podjęcie właściwych decyzji.

Zanim kupisz serwer...

Czy potrafimy określić, ile i jakich procesorów potrzebujemy, jakie dyski, ile pamięci RAM czy kart sieciowych? Serwer wolno stojący, stelażowy, a może kasetowy? Czy wiemy, jakie warunki gwarancji i wsparcia technicznego są dla nas najkorzystniejsze? A przecież zakupione rozwiązania mają pomóc w osiągnięciu sukcesu naszego biznesu. Nasze wydanie specjalne ułatwi podjęcie właściwych decyzji.

Polecamy: Serwery - poradnik kupującego

Serwery to podstawowy element praktycznie każdej infrastruktury IT, z wyjątkiem może niektórych małych firm, gdzie wciąż korzysta się z komputerów PC współpracujących w sieci typu peer-to-peer. Większość użytkowników zdaje sobie sprawę, że serwer zapewnia większe bezpieczeństwo i niezawodność pracy systemu IT, ułatwia współdzielenie, zarządzanie i ochronę dokumentów, a także może udostępniać funkcje serwera webowego, poczty e-mail oraz druku. W systemach liczących 10 lub więcej użytkowników, system IT oparty na serwerach jest naturalnym rozwiązaniem, ale nawet w mniejszych firmach często jest rozwiązaniem bardzo przydatnym i godnym polecenia.

Czy Twoje serwery aby się nie nudzą?

Jeśli w firmie pojawi się pomysł zakupu nowych serwerów lub migracji z sieci, w której pracują komputery PC - do profesjonalnej infrastruktury wykorzystującej serwery, trzeba zaprojektować ekonomicznie uzasadniony plan inwestycji w rozwój systemu IT i podjąć decyzję, jaki sprzęt zakupić. Przy szybkim rozwoju technologii i oferty producentów oraz usługodawców podjęcie racjonalnej decyzji nie jest łatwe, zwłaszcza dla menedżerów, którzy nie zajmują się informatyką i nie śledzą zmian i tendencji na rynku IT.

Ewolucja rynku

Wiele technologii, które jeszcze kilka lat temu były uważane za rozwiązania korporacyjne przeznaczone dla dużych centrów danych, znajduje obecnie zastosowanie również w systemach przeznaczonych dla rynku MSP. Dlatego nie warto polegać na utrwalonych opiniach i z góry odrzucać na przykład możliwości zastosowania wirtualizacji, pamięci NAS lub SAN, a może nawet wdrożenia własnego centrum danych wykorzystującego gotowe rozwiązania typu "data center in a box". Bo jak mówi Matt Oostveen, analityk z IDC: "Rozwój technologii sprzętowych i programowych oraz nowe możliwości, które one oferują, wpływają na zasadnicze zmiany sposobu wykorzystania systemów IT, a także wyboru i planowania zakupu serwerów".

Pojedynek platform wirtualizacyjnych

Większość dużych producentów sprzętu i oprogramowania już od co najmniej kilku lat stara się przystosować swoją ofertę również do wymagań odbiorców z segmentu MSP. Przy tym często wprowadzają oni do swoich produktów elementy zaawansowanych technologii korporacyjnych, by w ten sposób wyróżnić się wśród konkurencji oferującej standardowe serwery x86.

Ponadto, warto też zauważyć, że od pewnego czasu rozwija się oferta wynajmu zdalnych serwerów, dedykowanych lub wirtualnych, która powoduje, że pytanie: czy kupić własny serwer, czy serwery dla centrum przetwarzania danych - przestaje być oczywiste. Bo dla niektórych przedsiębiorstw dobrą alternatywą może być skorzystanie z usług hostingowych lub systemów przetwarzania w chmurze (cloud computing).

W praktyce zakup serwera wykorzystującego najnowsze, dostępne na rynku rozwiązania daje kilka korzyści. Przede wszystkim wydłuża czas działania sprzętu, ale również zmniejsza koszty jego utrzymania i serwisu. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że rozwój technologii powoduje, że do masowej produkcji wchodzą kolejne generacje pamięci RAM, interfejsów dyskowych itp. W efekcie rosną ceny i maleje dostępność starszych rozwiązań. Przykładowo, modernizacja lub naprawa 5- lub 10-letniego komputera oznacza często koszty porównywalne z zakupem nowego, znacznie wydajniejszego sprzętu. Bo z rynku praktycznie zniknęła oferta pamięci DRAM, dysków z równoległymi interfejsami ATA lub SCSI, a jeśli są one dostępne, to za względnie wysoką cenę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200