Zanim kupisz serwer...

W efekcie mogłoby się wydawać, że zaprezentowanie poradnika mówiącego o tym, jak wybrać serwer, jest praktycznie niemożliwe. Trzeba przyznać, że dopasowanie go do indywidualnych wymagań każdej firmy jest niewykonalne, ale na szczęście można przedstawić ogólne wskazówki i praktyczne informacje, które mogą być przydatne dla każdego menedżera, planującego zakup lub modernizację infrastruktury IT.

Jednocześnie większość producentów udostępnia na stronach WWW narzędzia do przeglądu oferty serwerów. Jeśli użytkownik ma przygotowaną koncepcję i zdefiniowany zakres pożądanych parametrów i konfiguracji sprzętu, wówczas tego typu wyszukiwarki mogą istotnie ułatwić i przyspieszyć proces wyboru przynajmniej w zakresie oferty jednego producenta.

Podstawowe zasady dla planujących zakup serwera
  • Nie warto oszczędzać na pojemności pamięci RAM. Z reguły umożliwia ona zwiększenie wydajności aplikacji. Dobrze jest też, jeśli serwer pozwala na zainstalowanie dodatkowych modułów RAM w przyszłości. Zwiększenie pojemności pamięci jest często możliwe przez instalację modułów o większej gęstości, ale z zasady jest to bardziej kosztowne rozwiązanie.
  • Jeśli w systemie nie jest planowane wykorzystanie zewnętrznej pamięci masowej NAS, to należy zwrócić uwagę, jakie są możliwości instalacji dodatkowych dysków w serwerze. Z badań statystycznych wynika, że średnia liczba danych biznesowych generowanych w firmach podwaja się co 1-1,5 roku.
  • Kontroler RAID to ważny, podstawowy element, który zapewnia bezpieczeństwo danych i zwiększa niezawodność działania systemu. Powinien być standardowym wyposażeniem każdego serwera, a zintegrowany kontroler jest z reguły tańszy i łatwiejszy do wdrożenia od kupowanego niezależnie.
  • Nie należy zapominać o zapewnieniu wsparcia technicznego. Każdy sprzęt może ulec awarii, której usunięcie wymaga odpowiedniego serwisu. Jest to szczególnie istotne w serwerach, które obsługują wielu użytkowników i zewnętrzne kanały komunikacji. Chyba, że np. tygodniowy przestój w działaniu systemu i aplikacji nie jest dla firmy problemem.
  • Warto też sprawdzić, czy wraz z serwerem producent oferuje przydatne narzędzia do zarządzania systemem. Ich niezależny zakup może być kosztowny.

Ocena potrzebnej wydajności

Ocena zapotrzebowania na moc przetwarzania serwera wymaga analizy aplikacji, które ma on obsługiwać. Jeśli ma to być na przykład baza danych, to trzeba zaplanować możliwość instalacji odpowiedniej liczby dysków, niezależnie od ich pojemności, tak aby pamięć masowa nie okazała się wąskim gardłem systemu. Każdy napęd ma bowiem ograniczoną liczbę operacji zapisu/odczytu, które może obsłużyć w jednostce czasu. Jeśli przepustowość okaże się za mała, to można ją zwiększyć, instalując dodatkowe dyski - pod warunkiem że użytkownik to przewidział i kupił model serwera, zawierający odpowiednio dużo wnęk na napędy.

A według specjalistów, jeżeli system ma przetwarzać 50 lub więcej transakcji bazodanowych na minutę, to można przyjąć, że żaden typowy model serwera wolno stojącego nie będzie w stanie sprostać takiemu obciążeniu.

Dlatego po przeanalizowaniu rodzaju i liczby aplikacji, które mają być obsługiwane przez serwer, należy postarać się oszacować wymagania na moc przetwarzania oraz pojemność i przepustowość pamięci masowej. Dopiero w następnej kolejności, po wyselekcjonowaniu spełniających wymagania modeli serwerów, można przejść do kolejnych etapów - porównywania cen sprzętu, jego możliwości rozbudowy i instalacji rozszerzeń, efektywności chłodzenia i zużycia energii, warunków i kosztów wsparcia technicznego.

Rynek serwerów dla MSP

Najwięksi producenci serwerów przez wiele lat opierali swój biznes na sprzedaży sprzętu dla dużych firm i korporacji. Ale względne nasycenie tego segmentu rynku, przy wciąż rosnącym popycie na serwery ze strony firm MSP, spowodowało, że obecnie żaden z potentatów nie lekceważy małych lub średnich odbiorców i ich wymagań.

HP, Dell, IBM, Fujitsu i Oracle oferują nie tylko duże, zaawansowane systemy serwerowe, lecz także małe i tanie serwery klasy entry-level. A według Gartnera, firmy klasyfikowane jako MSP mają obecnie ponad 30-proc. udział w wartości zakupów na światowym rynku serwerowym.

Choć 5 największych dostawców serwerów ma 85-proc. udział w rynku, to nie należy lekceważyć oferty mniejszych lokalnych firm, które co najmniej w zakresie standardowych serwerów x86 mogą z powodzeniem konkurować z potentatami.

Czytaj dalej w "SERWERY - poradnik kupującego"


TOP 200