Zanim kupisz serwer...

Podstawowe kryteria wyboru sprzętu

Do najważniejszych kryteriów wyboru serwerów dla centrów danych i systemów korporacyjnych należą wydajność i wysoka dostępność HA (High Availability). Znaczenie tych parametrów dla firm MSP jest z reguły mniejsze, ale systematycznie rośnie i obecnie coraz więcej użytkowników z tego segmentu również umieszcza je wśród istotnych kryteriów wyboru.

Firmowe narzędzia ułatwiające wybór sprzętu

Większość producentów udostępnia na stronach WWW narzędzia do przeglądania oferty serwerów. Jeśli użytkownik ma przygotowaną koncepcję i zdefiniowany zakres pożądanych parametrów i konfiguracji sprzętu, tego typu wyszukiwarki mogą istotnie ułatwić i przyspieszyć proces wyboru.

W małej firmie, korzystającej z jednego lub dwóch wolno stojących serwerów fizycznych klasy podstawowej (entry-level), zapewnienie wysokiej dostępności systemu jest trudne. Z reguły też wybór serwera gwarantującego wysokie parametry w tym zakresie wiąże się ze znaczącym wzrostem ceny sprzętu. Nie oznacza to jednak, że systemy klasy HA znajdują się poza zasięgiem firm z segmentu MSP. Jeżeli parametr ten ma istotne znaczenie, to można wykorzystać względnie tanie rozwiązania, wykorzystujące np. mechanizmy wirtualizacyjne. Choć pod względem parametrów nie dorównają one systemom korporacyjnym, jeśli zostaną dobrze zaplanowane i wdrożone, to na pewno dobrze spełnią swoje zadanie.

Forrester: serwery x86 zaczynają pracować równie wydajnie jak RISC

Jednym z najważniejszych kryteriów jest przewidywane obciążenie serwera przez aplikacje i usługi. Według specjalistów, w firmach MSP przeciętna liczba obsługiwanych niezależnie programów to obecnie 10-50. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać wielkością mocno przesadzoną. Ale jeżeli dokładniej przeanalizować system IT, to często zaskoczenie mija. Baza danych, poczta elektroniczna, serwer WWW, serwer plików, serwer druku, system księgowy, program do fakturowania - to tylko niektóre z przykładów powszechnie wykorzystywanych aplikacji.

A gdy zastanowić się, jakie nowe systemy i oprogramowanie mogą być potencjalnie potrzebne za rok lub dwa, to przewidywane obciążenie serwera, który jest przecież inwestycją na wiele lat, okazuje się całkiem poważne.

Pojawiają się nowe koncepcje procesorów serwerowych

Dlatego też w niektórych przypadkach warto rozważyć zakup systemu stelażowego lub nawet kasetowego. Do niedawna serwery kasetowe były względnie drogimi rozwiązaniami, przeznaczonymi przede wszystkim do zastosowań korporacyjnych. Wraz ze wzrostem wymagań firm MSP na moc przetwarzania i pamięć masową, producenci sprzętu kasetowego zaczęli wprowadzać do oferty małe systemy, na przykład składające się z: obudowy zawierającej 2-3 serwery, pamięci masowej, interfejsów sieciowych oraz narzędzia administracyjnego i różnego typu preinstalowanych aplikacji. Są to modele określane często jako "data center in a box" (centrum przetwarzania danych w pudełku). Tego typu rozwiązanie może być atrakcyjną alternatywą dla zakupu systemu stelażowego, wymagającego niezależnej integracji oprogramowania.

Mimo daleko posuniętej standaryzacji technologii i elementów budowy, nie istnieje uniwersalny model serwera, mogący spełnić wszystkie wymagania każdej firmy z segmentu MSP. Przy planowaniu zakupu tego typu sprzętu zawsze pojawiają się argumenty przemawiające zarówno za, jak i przeciw wyborowi konkretnego modelu.

Na rynku jest co najmniej kilkunastu dużych, liczących się w skali globalnej producentów serwerów i wiele mniejszych firm działających w skali lokalnej. Jeśli dodać do tego różne modele oraz dostępne konfiguracje, to dokonanie najlepszego z punktu widzenia użytkownika wyboru nie jest sprawą prostą, bo kryteria wyboru mogą być bardzo różne. Dla jednych użytkowników najważniejsza jest cena, dla innych technologia, marka producenta lub też zestaw tych parametrów z różnymi wagami.


TOP 200