ARM - pierwszy 64-bitowy procesor dla serwerów i smartfonów

Jeszcze w tym roku ARM oficjalnie zaprezentuje swój pierwszy 64-bitowy procesor, przeznaczony do serwerów i wydajnych urządzeń mobilnych - zapowiedział Warren East, CEO firmy. East poinformował też, że ARM nawiązał już współpracę z twórcami oprogramowania, w celu zapewniania kompatybilności ich produktów z nowym CPU.

Wiadomo, że firma zamierza licencjonować projekt 64-bitowego układu opartego na architekturze ARMv8 innym producentom - masowa produkcja procesorów uruchomiona zostanie prawdopodobnie w 2014 r. i być może jeszcze w tym samym roku w sklepach pojawią się pierwsze urządzenia wyposażone w nową jednostkę.

Zdaniem Easta, nowy ARM doprowadzi do spopularyzowania się 64-bitowych smartfonów, które powinny być znacznie bardziej wydajne niż dostępne dziś urządzenia, wyposażone w układy 32-bitowe. "Naszym celem jest segment wysokowydajnych urządzeń komputerowych - serwerów i smartfonów z górnej półki. Nowe układy na razie nazwaliśmy roboczo Atlas oraz Apollo" - tłumaczył CEO ARM.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

Obecnie z procesorów opartych na architekturze ARM korzysta większość smartfonów oraz tabletów - ale koncern ma znacznie większe ambicje. Jednym z długoterminowych celów ARM jest odebranie Intelowi przynajmniej części rynku układów serwerowych. Obecnie układy oparte na projektach firmy produkują m.in. Apple, Texas Instruments, Nvidia, Samsung oraz Qualcomm. Co więcej, już teraz ARM ma czterech licencjobiorców 64-bitowej architektury ARMv8-A (wśród nich Nvidię oraz AppliedMicro Circuits), a kolejni mają zostać ogłoszeni w najbliższych miesiącach.

"Smartfony zdecydowanie będą wkrótce potrzebowały 64-bitowych procesorów, bo wciąż powstają coraz to nowe, bardziej wymagające aplikacje dla tych urządzeń. Ta migracja będzie nieunikniona również dlatego, że 32-bitowe układy ARM obsługują maksymalnie 4 GB pamięci operacyjnej, a już teraz na rynku pojawiają się urządzenia mobilne wyposażone w 2 GB pamięci" - skomentował Nathan Brookwood, analityk z firmy Insight 64.

"Popularyzowanie się 64-bitowych układów ARM w serwerach też będzie naturalnym procesorem - bo procesory te doskonale będą pasowały do specyfiki oprogramowania serwerowego" - dodał Brookwood. Odnotujmy, że ARM celuje ze swoimi układami przede wszystkim w segment energooszczędnych serwerów, wykorzystywanych w tzw. zielonych centrach danych.

Warren East zapowiedział, że serwerowy, 64-bitowy układ ARM będzie wyposażony w pewne specyficzne funkcje z zakresu bezpieczeństwa i wirtualizacji. Co ważne, CPU ma również być wstecznie kompatybilny za aplikacjami pisanymi dla procesorów ARM poprzedniej generacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200