10 funkcji firmowego NAS-a

RAID – na błędy fizyczne

Systemy NAS przechowują dane na wielu dyskach. Oczywiście można sobie wyobrazić wersję z jednym dyskiem, ale to rozwiązanie dla użytkowników domowych i nie nadaje się do poważniejszych zastosowań w sieci firmowej – chyba że zadba się o częsty backup danych.

Aby dane nie uległy uszkodzeniu z powodu awarii dysku, stosuje się ochronę za pomocą RAID. Tworzone są jednostki pamięci masowej składające się z wielu dysków twardych. Dane zapisane w macierzach RAID są rozkładane na różnych dyskach przez algorytmy kopii lustrzanych i kontroli parzystości, które zapewniają dostępność w przypadku awarii dysku.

Gama ustawień RAID dostępnych w niezależnych pulach dyskowych na jednym urządzeniu pozwala na optymalne i bezpieczne wykorzystanie przestrzeni dyskowej.

Najmniej skomplikowane systemy NAS dopuszczają możliwość instalacji dwóch dysków, co pozwala na konfigurację tylko najprostszych typów RAID – 0 (stripping) oraz 1 (mirroring). Pamiętaj, że RAID 0 niezbyt ci pomoże w razie awarii, wpłynie za to korzystnie na wydajność systemu plików.

Wszystkie poważniejsze rozwiązania – czy to w wersji stand alone, czy rackowej – pozwalają na instalację przynajmniej pięciu dysków, co umożliwia uruchomienie „poważniejszych” konfiguracji RAID (w tym 0 + 1 lub 1 + 0).

Dodatkowym zabezpieczeniem może się okazać zastosowanie funkcji aktywnych dysków zapasowych, które zaczynają działać w razie awarii dysku podstawowego. Dzięki temu bez ręcznej interwencji można przywrócić naruszoną przez awarię konfigurację RAID do stanu pełnej ochrony. Zwróć uwagę na to, czy urządzenie, które zamierzasz kupić, taką funkcję oferuje.

Jeśli masz zainstalować wiele dysków, upewnij się, że zasilacze systemu NAS wystarczą. W niektórych rozwiązaniach można dodać kolejny lub wymienić zasilacz na bardziej wydajny.

Snapshot – na pomyłki

Najczęstsze błędy logiczne to pomyłki użytkowników i ataki wirusów. W razie takich zagrożeń przydaje się mechanizm migawki (snapshot). Pozwala on tworzyć automatycznie wiele kopii zapasowych systemu plików, pełniących funkcję punktów przywracania. W systemie można zdefiniować częstotliwość tworzenia kolejnych migawek (np. co godzinę) oraz czas ich przechowywania (np. miesiąc). Można także ustalić zakres godzin, w którym mają być tworzone, np. tylko w godzinach pracy.

Jeśli użytkownik przez pomyłkę usunie lub zmodyfikuje pliki albo wirus uszkodzi dane, z migawki łatwo będzie je przywrócić.

Chmura – mobilność i dodatkowe zabezpieczenie

W rozwiązaniach NAS dla małych i średnich przedsiębiorstw warte zainteresowania są mechanizmy umożliwiające współdzielenie pamięci masowej, udziałów i plików przez internet. Na przykład Iomega Personal Cloud pozwala na łatwą synchronizację katalogów w dwóch urządzeniach Iomegi. Dane mogą być replikowane nie tylko w innym urządzeniu NAS tej firmy, ale również na stacjach roboczych pracujących w środowisku Windows, Mac OS czy Linux. Obsługiwane są także telefony i tablety z Androidem oraz iPhone‘y i iPady.

Możliwe jest zaszyfrowanie transferu danych (64- lub 128-bitowy AES), jeśli przekazywane dane są poufne, jednak poważnie obniża to wydajność rozwiązania. Dostęp do Personal Clouda można uzyskać po otrzymaniu specjalnego e-mailowego zaproszenia z loginem i hasłem do „chmury”. Na komputerze klienckim należy zainstalować także specjalne oprogramowanie, które podłączy odpowiednie udziały z NAS, udostępnione jako kolejne napędy.

Liczba urządzeń lub komputerów spiętych w Personal Cloud nie powinna przekraczać 12 ze względu na wydajność rozwiązania, przy czym 250 to liczba maksymalna. Szybkość połączenia z siecią każdego z tych urządzeń powinna wynosić przynajmniej 6 Mb/s (pobieranie danych) i 0,5 Mb/s (wysyłanie). Jedno urządzenie może w danej chwili wchodzić w skład tylko jednego Personal Clouda, ale możliwe jest przełączanie się między różnymi urządzeniami.


TOP 200