10 funkcji firmowego NAS-a

System plików – na „ciche” uszkodzenie danych

Powszechnym, ale często ignorowanym błędem logicznym jest tzw. ciche uszkodzenie danych. Na ścieżce, którą bloki danych wędrują od komputerów klienckich do systemu plików i nośnika pamięci, dane mogą ulec uszkodzeniu z powodu błędów sprzętowych i programowych.

Nazwa nawiązuje do faktu, że większość systemów zwyczajnie ich nie wykrywa. Według analiz instytutu CERN, na każdy terabajt danych przypadają trzy terabajty uszkodzone w sposób cichy. Do podobnych wniosków doszli specjaliści pracujący dla sklepu Amazon.com, gdzie także przetwarza się olbrzymie ilości danych.

Przy zwiększaniu rozmiaru pamięci masowej uszkodzenia te mogą doprowadzić do poważniejszych problemów. Aby temu przeciwdziałać, należy wybrać NAS z systemem plików, który potrafi wykrywać i naprawiać ciche uszkodzenia danych. Jednym z nich jest właśnie wspomniany ZFS.

Komunikacja ze zdalnymi skanerami antywirusowymi – na wirusy

Możliwość komunikacji ze zdalnymi skanerami antywirusowymi to kolejna ważna cecha NAS-ów. Skaner antywirusowy powinien umożliwiać określanie wzorców nazw plików dołączanych lub wykluczanych. Skanowanie wszystkich plików może obniżyć ogólną wydajność NAS-a, ale bardzo często wystarczy skanować tylko jeden wzorzec nazwy pliku, aby zagwarantować integralność danych.

iSCSI – w razie potrzeby

10 funkcji firmowego NAS-a

Dodawanie inicjatora iSCSI w FreeNAS

iSCSCI (Internet Small Computer System Interface) to implementacja standardu SCSI w sieciach IP. Rozwiązanie polega na transmisji poleceń SCSI protokołem IP. iSCSI jest więc czymś w rodzaju wirtualnego kabla, który podłącza wolumin pamięci masowej do systemu komputera.

Tak „podłączony” dysk jest traktowany przez system jako lokalny, można więc go nie tylko lokalnie sformatować, ale także uruchamiać z niego oprogramowanie, które wymaga lokalnej instalacji. Taki dysk użytkownik może także zaszyfrować i zapewnić sobie poufność danych przy jednoczesnym bezpieczeństwie zapewnianym przez mechanizmy RAID systemu NAS. W określonych sytuacjach szybkość pracy iSCSI jest także wyższa w porównaniu z rozwiązaniem standardowym.

Większość urządzeń NAS obsługuje ten interfejs – upewnij się, czy również to, które zamierzasz wybrać.

Opieka techniczna – dla spokoju

Bardzo ważnym elementem opłacalnego i sprawnego rozwiązania dla każdej firmy jest całościowa opieka techniczna producenta urządzenia. Żadne ptrzedsiębiorstwo, również z segmentu SMB, nie może sobie pozwolić na długotrwałe przestoje związane z naprawą bądź wymianą urządzenia. Badania European Disaster Recovery wskazują, że takie przestoje w aż 43% powodują spadek produktywności całej firmy, a w aż 29% znaczący spadek przychodów.

Planując zakup komercyjnego systemu NAS, warto więc zwrócić uwagę, czy producent oferuje jednolitą gwarancję na całe rozwiązanie: urządzenie, dyski i oprogramowanie. Dodatkowo należy się upewnić, czy pomoc techniczna dotycząca awarii któregokolwiek z tych elementów jest osiągalna w jednym miejscu – jeśli to niezbędne, także w języku polskim. Czas wymiany lub naprawy urządzenia powinien być nie tylko maksymalnie krótki, ale również możliwie najkrótszy. Między producentem i klientem powinno być niewielu pośredników.


TOP 200