10 funkcji firmowego NAS-a

Zdalna replikacja – na wszelki wypadek

Zdalna replikacja pozwala powielić dane z systemu NAS do odległej lokalizacji, na którą nie mają wpływu zdarzenia w lokalizacji podstawowej. Kiedy podstawowy system zawiedzie, użytkownicy będą mogli natychmiast wykorzystać dane przechowywane bezpiecznie w innym systemie, aby kontynuować działalność biznesową.

Mechanizm ten jest obsługiwany w systemach NAS na dwa sposoby – asynchronicznie i synchronicznie (lustrzane kopiowanie danych). Najlepiej, aby system NAS obsługiwał obie metody zarówno w wypadku współdzielonych folderów, jak i woluminów blokowych (iSCSI/Fibre Channel). Pozwoli to na przywrócenie systemu przechowywania danych w całości bez jakiejkolwiek ich utraty.

System plików ZFS – na różne okazje

Warto sprawdzić w specyfikacji urządzenia, czy obsługuje ono system plików ZFS (Zettabyte File System). Stanowi on otwarte rozwinięcie systemu plików pierwotnie opracowanego na platformę Solaris. ZFS zawiera mechanizm RAID-Z.

Zwykły RAID-Z przechowuje jeden blok parzystości jak RAID-5, wersja RAID-Z2 przechowuje dwa takie bloki, analogicznie do RAID-6. System plików ZFS oferuje całkowitą integralność danych dzięki zastosowaniu hierarchicznego mechanizmu sum kontrolnych, eliminującego zjawisko cichego uszkodzenia danych, które może być niewykrywalne w innych systemach plików.

W każdej chwili można zrobić snapshot z systemu plików, uruchamiany ręcznie lub automatycznie. W razie awarii lub usunięcia danych można przywrócić stan systemu plików za pomocą wbudowanych narzędzi.

Snapshoty ZFS to znacznie więcej niż lokalne backupy – mogą służyć także do tworzenia backupów zdalnych. Replikacja snapshotów systemu plików do zewnętrznego systemu plików na innej maszynie pozwala na utworzenie kompletnego duplikatu danych. Co ważne, przesyłane są jedynie inkrementacje danych. To dobre zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia lub nawet katastrofy w jednej z lokalizacji (jeśli systemy zreplikujesz geograficznie). System obsługuje także deduplikację danych.

Deduplikacja i kompresja – dla oszczędności miejsca

Usuwanie powtórzeń danych może okazać się efektywne zwłaszcza w wypadku tworzenia kopii zapasowych i wirtualizacji. Warto więc rozejrzeć się za systemem i urządzeniem, które taką możliwość oferuje.

Deduplikacja optymalizuje wykorzystanie przestrzeni dyskowej, bo eliminuje nadmiarowe kopie tych samych danych, co znacznie obniża koszty pamięci masowej.

Zasada działania jest prosta – gdy system wykryje w momencie próby zapisu bloku danych, że na woluminie znajduje się już identyczny blok, tworzy tylko wskaźnik do istniejącego, pomijając nowe dane. W przypadku zastosowań związanych z kopiami zapasowymi można dzięki temu zaoszczędzić do 90% miejsca, w środowiskach wirtualnych do 70%, a wypadku typowych plików biurowych – do 40%.

Ograniczenie kosztów związane z deduplikacją danych wpływa na wiele aspektów działalności centrum danych. Jeśli firma efektywniej przechowuje dane w systemach pamięci, rośnie zwrot z inwestycji w pamięć masową. Ponadto zasoby są lepiej wykorzystywane i potrzeba mniej urządzeń do przechowywania danych, można ograniczyć zajmowaną przez nie powierzchnię, a także wymagania w zakresie zasilania i chłodzenia.

10 funkcji firmowego NAS-a

TOP 200