10 funkcji firmowego NAS-a

Podsumowanie

Urządzenie NAS może z powodzeniem pełnić funkcję centralnego punktu przechowywania danych w firmie. Gdy zadbasz o odpowiednie zabezpieczenia, nie będziesz oszczędzać na dyskach i zasilaczu awaryjnym, dane użytkowników będą dużo bezpieczniejsze niż na ich dyskach lokalnych lub serwerze plików na prędce skonfigurowanym i wyposażonym w jeden niezbyt trwały dysk.

Dodatkowe zabezpieczenia w postaci RAID oraz snapshotów zapobiegną wielu przykrym sytuacjom. Jeśli trzeba, całość dodatkowo możesz zabezpieczyć systemem replikacji. Oczywiście nic nie zwalnia cię od backupowania danych. Interfejs do tworzenia backupu także znajdziesz w panelu zarządzania NAS-em, a jeśli nie, uzupełnij system o zewnętrzne rozwiązanie. Sam NAS może również udostępniać mechanizmy backupu danych dla podłączonych do niego klientów albo nawet dla serwerów zdalnych połączonych przez internet. Możemy więc wykorzystać go do tworzenia backupu firmowej strony WWW umieszczonej w środowisku hostingowym.

Nieodzowne jest także korzystanie z mechanizmów logowania zdarzeń i alertów, które generuje NAS. Można w tym celu korzystać z interfesu graficznego, albo skierować zapisy zdarzeń do zewnętrznego serwera logów, pamiętając oczywiście o zabezpieczeniu takiej transmisji.

Niektóre rozwiązania mają funkcję obsługi kamer internetowych. Można ją potraktować również jako dodatkowy mechanizm zabezpieczający serwerownię. NAS bez pośrednictwa komputera może służyć jako przestrzeń dyskowa do magazynowania zapisów wideo – np. z kamer monitoringu w pomieszczeniach firmowych.


TOP 200