Testujemy Windows Server 2012 beta

Choć interfejs Metro, w który wyposażono Windows Server 2012 nie wydaje się zbyt fortunnym rozwiązaniem, najnowsza wersja serwerowa Windows robi bardzo dobre wrażenie.

Windows Server 2012 beta (znany początkowo jako Windows Server 8) pojawił się nieco w cieniu premiery próbnej wersji tego systemu na komputery i tablety. Informacje o kilku nowych funkcjach i poprawkach jakie pojawiły się w nowej wersji tego oprogramowania serwerowego znajdziemy blogu Microsoftu poświęconemu temu produktowi. Warto zaznaczyć, że z systemem może zapoznać się każdy - wystarczy w tym celu odwiedzić stronę Technetu.

Środowisko testowe

Do testów wykorzystaliśmy serwer Dell PowerEdge T300 z procesorem Intel Xeon 2,5 GHz, 24 GB pamięci RAM. Przetestowaliśmy zarówno instancję Windows Server 2012 zainstalowaną na gołym sprzęcie jak i jako maszynę wirtualną na platformie Hyper-V systemu Windows Server 2008. Udało nam się go też zainstalować na platformie VMware wraz z doinstalowaniem pakietu VMware Tools.

Zobacz też Windows Server 8 beta - 10 ciekawych funkcji

Warto zaznaczyć, że Microsoft nie potwierdził, że jest to finalna beta, co oznacza, że lista i działanie funkcji może się jeszcze zmienić.

Wielka zmiana: Nowy interfejs

Nim weźmiemy się za instalowanie tej bety, warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest to, że interfejs graficzny (GUI) nie jest już standardem w tym systemie a jedynie opcją, którą możemy wybrać. Co więcej, zalecaną opcją jest wersja core (bez GUI).

Polecamy Windows 8 - interfejs Metro

Jeśli wybierzemy instalację Windows Server 2012 w wersji core, możemy dodać później interfejs graficzny jako rolę, a jeśli został zainstalowany, można z niego w każdej chwili zrezygnować. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z GUI do pierwszej instalacji konfiguracji serwera a następnie wyłączenie go przed wdrożeniem serwera do środowiska produkcyjnego, zmniejszając nieco obciążenie zasobów i ryzyko skutecznego ataku.

Testujemy Windows Server 2012 beta

Następca Menu Start - styl Metro w systemie Windows Server 8 beta

Drugą kwestią związaną z interfejsem graficznym, na którą chcieliśmy zwrócić uwagę jest to, że dzieli on ze swoim bratem przeznaczonym dla komputerów PC i tabletów interfejs Metro. Prócz kafelkowego wyglądu oznacza to także brak czegoś, co dobrze znamy od czasów Windows 95 - menu start. Zamiast niego, po przeniesieniu (właściwie schowaniu) kursora myszy do lewego dolnego rogu zobaczymy prostokąt. Po kliknięciu na nim lewym przyciskiem myszy pokaże się warstwa Metro Start. W tym menu w stylu "Metro" znajdziemy skrót do panelu sterowania, aplikacji do zarządzania serwerem, power shella i kilku innych. Po kliknięciu prawym przyciskiem poza kafelkami i kolejnym kliknięciu na "All apps" zobaczymy listę wszystkich aplikacji. Możemy je uruchamiać przypinać do strefy Start bądź paska zadań.

Testujemy Windows Server 2012 beta

Dodajemy własne kafelki ze skrótami do aplikacji

Interfejs Metro zapewne sprawdzi się na mobilnych urządzeniach z dotykowym ekranem i niewykluczone, że odniesie sukces na zwykłych pecetach. Interfejs ten na serwerze wydaje się być - delikatnie mówiąc - pomyłką, którą warto naprawić, póki projekt jest jeszcze w fazie beta. Być może administratorzy polubią wielokrotne klikanie w celu wykonania najprostszych czynności, ale wydaje się to mało prawdopodobne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200