Jewgienij Kasperski: "Linux jest tak samo narażony na ataki wirusów jak Windows"

"Jeżeli podział rynku między Windows i Linux byłby równy, to - moim zdaniem - mielibyśmy 40% wirusów dla Windows, 40% dla Linuksa, a 20% takich, które atakowałyby oba systemy. Windows jest obecnie po prostu nieporównywalnie bardziej popularny niż wszystkie inne systemy" - mówi w rozmowie z PCWK Online Jewgienij Kasperski, współzałożyciel, a obecnie szef działu badań nad wirusami Kaspersky Lab, jednej z najbardziej znanych korporacji antywirusowych. Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, jaki ekipa PCWK Online przeprowadziła na tegorocznych targach CeBIT.

Jewgienij Kasperski: "Linux jest tak samo narażony na ataki wirusów jak Windows"
PCWK Online: Jak wygląda sytuacja z wirusami na inne, niż Windows, systemy operacyjne. Czy ich użytkownicy mają powody do obaw?

Jewgienij Kasperski: Oczywiście, że tak. Wszystkie systemy mają tak naprawdę zbliżoną architekturę. Nie są dostatecznie i domyślnie zabezpieczone. To jest lekcja, którą musimy odrobić. Jedną z najważniejszych cech współczesnych systemów operacyjnych jest wielofunkcyjność. Muszą więc być elastyczne - tak, by możliwe było instalowanie nowych aplikacji oraz aktualizacji dla starych. Tak naprawdę właśnie dlatego ciężko jest stuprocentowo zabezpieczyć system. Musi istnieć możliwość instalowania różnego rodzaju aplikacji, uruchamiania skryptów czy makr, programów itd. Obecny rozwój komputerów raczej nie pozwala na przejście na całkowicie bezpieczny system operacyjny taki, jak na przykład w moim telefonie komórkowym. To nie jest smartfon, to zwykły telefon. Nie mogę na niego pobierać programów ani uruchamiać ich, więc jest bardzo bezpieczny (śmiech), nie mogę jednak tego systemu wykorzystać w stacjonarnym komputerze - to byłoby bez sensu.

Zobacz również:

  • Czy możemy ufać rosyjskiej firmie Kaspersky?
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
Jewgienij Walentynowicz Kasperski
Jewgienij Walentynowicz Kasperski (Eugene Kaspersky)

Urodzony w Noworosyjsku, w Rosji, Eugene Kaspersky ukończył Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki. Do roku 1991 pracował w instytucie naukowo-badawczym. Badania nad wirusami komputerowymi rozpoczął w roku 1989, gdy na jego komputerze pojawił się wirus Cascade.

W latach 1991-1997 pracował w KAMI Information Technologies Center, gdzie wraz z grupą współpracowników rozwijał projekt antywirusowy AVP (w listopadzie 2000 roku zmieniono nazwę AVP na Kaspersky Anti-Virus).

W roku 1997 Eugene Kaspersky został współzałożycielem firmy Kaspersky Lab. Obecnie Eugene Kaspersky należy do czołowych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informacji: jest autorem wielu artykułów i recenzji dotyczących problematyki wirusologii komputerowej, regularnie przemawia na specjalistycznych seminariach i konferencjach organizowanych na całym świecie.

Z naszego punktu widzenia, Linux, Windows czy Macintosh są tak samo narażone na niebezpieczeństwo. Możliwe jest opracowanie złośliwego oprogramowania na wszystkie z nich. Mamy mnóstwo próbek wirusów na Linuksa, mamy wystarczająco wiele na Macintoshe i bardzo wiele na Windows. Dzieje się tak z prostej przyczyny - popularności. To wszystko. Jeżeli podział rynku między Windows i Linux byłby równy, to - moim zdaniem - mielibyśmy 40% wirusów dla Windows, 40% dla Linuksa a 20% takich, które atakowałyby oba systemy. Po prostu, obecnie Windows jest nieporównywalnie bardziej popularne niż wszystkie inne systemy.

Jakie są obecnie trendy w bezpieczeństwie w IT? Jakie są zagrożenia?

Obecnie zagrożenia są bardzo podobne do tych z przeszłości, jednak ich rezultaty są znacznie gorsze. Głównym zagrożeniem jest znacznie zwiększająca się aktywność przestępców w Internecie. Prawdopodobnie w Sieci są tysiące ludzi, wytwarzających złośliwe oprogramowanie - robią to dla pieniędzy. Okradają konta bankowe, tworzą sieci komputerów zombie do rozsyłania spamu, przechwytują dane i żądają pieniędzy etc.

Mamy więc bardzo różne rodzaje kryminalnej działalności w Internecie. Przestępcy wykorzystują również różnorakie sposoby, metody czy technologie po to, aby ominąć nasze zabezpieczenia. Od niedawna pracują też nad różnymi nowymi urządzeniami. Przestępcy tworzą obecnie niebezpieczne oprogramowanie na przykład na smartfony. Mamy coraz więcej i więcej próbek wirusów do przetwarzania lub edytowania na potrzeby naszej antywirusowej bazy danych.

Aktualizacja: 22 marca 2006 15:33

Wywiad zaktualizowaliśmy o wykres dotyczący procentowego rozkładu sygnatur wirusów ze względu na system operacyjny oraz film zawierający fragment rozmowy zarejestrowany na wideo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200