pIT stop na budowie

Nowe inwestycje

Konsolidacja systemów IT spółek zależnych odbyła się jednego dnia. Rozwój aplikacji KORAB pozwolił na centralizację przetwarzania i elektroniczny obieg faktur. Do systemu, na ścieżki autoryzacyjne, zaczęły trafiać skany i dane z faktur przetwarzanych w formie cyfrowej przez zewnętrzną spółkę. Jest to jedyny zakres outsourcingu IT, z którego korzysta Skanska. W 2006 r. do KORAB-a dopisano moduły KRUZ (do zarządzania umowami i zamówieniami) oraz moduł kontrolingowy MOKO, które dziś - już połączone - pozwalają na lepszą kontrolę i prognozę kosztów.

Najbliższe plany rozwoju systemu obejmują przebudowę modułu HR, który już przybrał postać ogólnodostępnego portalu biznesowego. Strategiczna rola głównego systemu biznesowego sprawiła, że Skanska półtora roku temu zdecydowała się na budowę zapasowego centrum danych. Przy współpracy firm Dell, Solidex i ATM, zrealizowano projekt gwarantujący ciągłość działania KORAB-a, innych aplikacji i infrastruktury sieciowo-telefonicznej. Powstały dwie połączone ze sobą serwerownie - w centrali firmy oraz zapasowa w centrum danych ATMAN - synchronicznie replikujące wszystkie dane wykorzystując technologię SAN i macierze EMC.

Desant na budowę

Jednym z charakterystycznych wyzwań dla IT firmy budowlanej jest zorganizowanie zaplecza dla kolejnej budowy. Po pierwsze, należy podłączyć projekt do sieci korporacyjnej - to krytyczny element procesu. Zajmuje się tym dedykowana komórka w IT. W ostatnim czasie rozwój technologii bezprzewodowej transmisji danych ułatwił to zadanie, budowy najczęściej realizowane są bowiem w miejscach, gdzie trudno o "kabel". Po uruchomieniu łączności następuje instalacja komputerów, urządzeń wielofunkcyjnych, telefonów IP, które sieciami VPN pozwalają na dostęp do centralnych, bezpiecznych zasobów i systemów. Takich projektów Skanska prowadzi obecnie około 200 rocznie.

Każdy etap procesu budowlanego wymaga profesjonalnego wsparcia, dlatego wdrożono system wspomagający centralne zarządzanie incydentem i zmianą - BMC Remedy. Dla przykładu budowa odcinka autostrady A1 składała się z kilkudziesięciu, połączonych sieciami WAN lokalizacji, na których pracowało 500 komputerów korzystających ze wspólnych systemów. Tutaj także z sukcesem testowano system klasy document management, którego wdrożenie spółka rozważa. Ostatnie projekty IT z lat 2007 i 2008 to wspomniany już projekt DRC wraz z konsolidacją serwerów - w oparciu o rozwiązania VMware i, klastry serwerów Microsoft Exchange, Microsoft SQL i Oracle RAC - oraz wdrożenie telefonii IP. Bieżące projekty to wprowadzenie systemu archiwizacji poczty elektronicznej, Planowanie na projektach oraz uruchamiane w kwietniu 2009 wideokonferencje.


TOP 200