Zwinna firma potrzebuje nowej organizacji

Lead Link i Rep Link

Zwinna firma potrzebuje nowej organizacji

Rys 1.

Komunikacja pomiędzy kręgami odbywa się za pomocą dwóch linków, które tworzą dwie niezależne osoby. Pierwsza z nich pełni rolę tzw. Lead Linka i wyznacza ją zawsze krąg nadrzędny. Do głównych zadań Lead Linka należą:

  • organizacja pracy kręgu i zapewnienie realizacji jego celów;
  • przydzielanie ludzi do różnych projektów i ról;
  • ocena i definiowanie priorytetów i strategii kręgu;
  • definiowanie metryk.

Lead Link pod względem realizowanych zadań przypomina rolę tradycyjnego menedżera. Jednak na tym podobieństwo się kończy. Lead Link w holokracji jest tylko jedną z wielu ról w firmie. Co ciekawe, obowiązki Lead Linka mogą być delegowane na innych członków kręgu, jednak żaden krąg nie może zmodyfikować lub zwiększyć zakresu obowiązków tej roli.

Drugą ważną rolą w komunikacji między kręgami jest Rep Link. Ta rola wybierana jest inaczej niż Lead Link. To członkowie danego kręgu, w drodze głosowania, decydują, kto będzie ich reprezentował na zewnątrz. Zakres obowiązków Rep Linka składa się z kilku czynności:

  • eliminacji przeszkód, które utrudniają codzienną pracę kręgu;
  • kanalizowania „napięć” poszczególnych członków kręgu;
  • zapewnienia przejrzystości działań względem kręgu nadrzędnego (metryki, zadania).

Role Lead Linka i Rep Linka są skalowane wyżej, aż do ostatniego kręgu w organizacji.

Napięcia, czyli ewolucyjne budowanie firmy

Zwinna firma potrzebuje nowej organizacji

Rys 2.

W holokracji warto zwrócić uwagę na koncepcję napięć (ang. tensions). Po raz pierwszy opisał ją Peter Senge w „Piątej dyscyplinie”. Jednak holokracja nadała pojęciu inne, szersze znaczenie.

Napięcia w każdej firmie wynikają z rozdźwięku pomiędzy tym, co jest teraz (istniejące procesy, standardy, struktura organizacyjna, wartości) i stanem, który chciałaby osiągnąć (wizja). Rozdźwięk pomiędzy wizją a rzeczywistością przypomina gumowy pasek. Kiedy zaczniecie go rozciągać, guma się napina. Powstaje napięcie.

Napięcie można rozładować na dwa sposoby: albo dopasować wizję do rzeczywistości, albo rzeczywistość do wizji. Stan równowagi powoduje, że stoicie w miejscu. Zmiana nie zachodzi. Funkcjonowanie dzisiejszych organizacji wymaga ruchu. Holokracja z tego ruchu czyni ważne narzędzie budowania zwinnej organizacji.

Żeby firma odniosła sukces, nie wystarczy wdrożyć zmianę i wrócić do codziennego porządku. Żeby osiągnąć sukces, zmiana musi być procesem ciągłym. Na tym polega innowacyjność zwią-zana z wykorzystaniem mechanizmu napięć. W holokracji kanalizowanie napięć ma charakter eks-tremalny. Dzięki temu sami możecie rozwijać swoją organizację. I każdy głos będzie usłyszany.


TOP 200