Zunifikowane systemy komunikacji

Nortel jest także wyjątkiem w tym, iż utrzymuje pocztę głosową całkowicie oddzieloną od serwera poczty elektronicznej Exchange. Poczta głosowa przechowywana jest na serwerze Nortela CallPilot: unifikacja pojawia się przy każdej skrzynce odbiorczej użytkownika w postaci wtyczek programowych Nortela pracujących na kliencie Outlook tego użytkownika. W większości wypadków poczty tekstowa i głosowa są trzymane w oddzielnych folderach odbiorczych. Ma to swoje plusy i minusy. Utrzymywanie poczty głosowej całkowicie odseparowanej od serwera Exchange może być dobrym pomysłem. Można to osiągnąć także w pakietach pozostałych trzech konkurentów. Jednak w wypadku rozwiązania Nortela połączenie wszystkiego w jednej pamięci serwera Exchange, niezależnie czy jest to pomysł dobry czy zły, nie jest możliwe.

Możliwości językowe TTS Nortela są duże, porównywalne z Avaya. Aczkolwiek jakość jest zauważalnie gorsza. TTS Nortela, oparty na programowym motorze L&H TTS 3000 wersji 6, zapewnia wymowę wyraźnie sztuczną.

Rozpoznawanie mowy, oparte na L7H ASR 1500 wersji 3, ujawniło stosunkowo słabą wydajność, kiedy to okazjonalnie trzeba było powtarzać poszczególne frazy podczas testów. Na korzyść rozwiązania można zaliczyć to, że użytkownik może trenować rozpoznawanie mowy w celu polepszenia reakcji na swój głos i komendy.

Ponieważ poczta głosowa rezyduje na serwerze Nortela, obsługiwane są procedury wysokiej dostępności i odtwarzania po katastrofie. Użytkownicy mogą planować okresowe składowania na zapasowy serwer poczty głosowej. Można go uważać za gorącą rezerwę - baza danych poczty głosowej nie jest kopiowana. Nortel potwierdza liczbę 8 tys. użytkowników obsługiwanych współbieżnie przez pojedynczy serwer CallPilot.

Podsumowanie

Czynnikiem różnicującym testowane produkty jest jakość interfejsu użytkownika oraz to, w jakim zakresie jego podpórki przyśpieszają i ułatwiają użytkownikowi końcowemu dostęp do poczty tekstowej i głosowej. Ale nowym kryterium dla pakietów UM będą większe udoskonalenia w rozpoznawaniu mowy i łatwość integracji tych możliwości z istniejącymi platformami. Dokładność TTS powinna ulec poprawie, powinien również poprawić się zakres wsparcia różnych języków. Tak jak w wypadku większości nowych technologii, można oczekiwać, że rozpoznawanie mowy stanie się bardziej dostępne także z punktu widzenia kosztów.

Zunifikowane systemy komunikacyjne mogą w sposób niekwestionowany poprawiać wydajność pracowników. Pracownicy przebywający poza siedzibą przedsiębiorstwa mogą uzyskiwać dostęp do swoich skrzynek poczty tekstowej i głosowej za pośrednictwem telefonów komórkowych lub PDA i uzyskiwać szczegółową kontrolę nad wiadomościami. Należy jednak ostrożnie oceniać oferty dostawców i dobrze rozpoznać zawiłe zależności wszystkich elementów, z jakich składają się takie systemy.

Modular Messaging System 1.1 i Unified Communications Center

Producent: Avaya

Zalety: najlepsza wydajność TTS; odczytywanie przez TTS załączników poczty elektronicznej; najlepszy interfejs użytkownika rozpoznawania mowy; obsługa wielu języków; najlepszy interfejs webowy zunifikowanych poczt tekstowej i głosowej; duży wybór obsługiwanych PBX innych dostawców.

Wady: stały, ograniczony słownik dla rozpoznawania mowy; brak przyspieszania odtwarzania poczty głosowej za pośrednictwem odtwarzacza Outlook; brak serwera faksowego.

HiPathXpressions 4.0

Producent: Siemens Communications

Zalety: bardzo dobry interfejs do zunifikowanych poczt głosowej i tekstowej; bardzo dobry dostęp administracyjny do środowiska UM; elastyczny routing poczty głosowej do folderów Outlooka; ustawialne przez użytkownika skróty w TUI; rozszerzalny słownik rozpoznawania mowy; opcjonalnie integrowany serwer faksowy.

Wady: zestaw języków w TTS i rozpoznawaniu mowy ograniczony do angielskiego i niemieckiego; brak funkcji "help" w odtwarzaczu poczty głosowej Outlook; brak przyśpieszania odtwarzania poczty głosowej poprzez odtwarzacz Outlook (obsługiwane przez TUI).

Unity Enterprise 4.0 i Personal Assistant

Producent: Cisco

Zalety: najlepsze opcje redundancji i odtwarzania po katastrofie; szybkie i łatwe odtwarzanie poczty głosowej; obsługa wielu PBX innych dostawców; szeroki zakres konfigurowania kodowania poczty głosowej i użytkowania pasma; obsługa zabezpieczania poczty głosowej.

Wady: brak interfejsu webowego do zunifikowanej poczty głosowej i tekstowej; brak dostępu do poczty elektronicznej przez funkcje rozpoznawania mowy; skomplikowane odpowiadanie za pośrednictwem poczty głosowej do odbiorców poza systemem.

CallPilot 3.0

Producent: Nortel

Zalety: szybkie i łatwe oddzwanianie z Outlooka; użytkownik ma możliwość dostosowywania systemu rozpoznawania mowy i jego komend; zintegrowany serwer faksowy; przyśpieszanie i odtwarzanie mowy; poczta głosowa całkowicie niezależna od serwera Exchange.

Wady: nie pracuje z PBX innych dostawców; słaba jakość przetwarzania TTS; mechaniczne brzmienie generowanej mowy i słaba jej jakość; poczta głosowa wymaga pamięci oddzielonej od Exchange; do dekodowania poczty głosowej potrzebny odtwarzacz Nortela.

Jak testowano

Każdy z dostawców dostarczył kompletny IP-PBX, Exchange Server 2000 (lub późniejszy) i co najmniej dwa punkty końcowe - sprzętowy lub programowy telefon. Dostarczono także aplikacje lub serwery obsługujące TTS oraz rozpoznawanie mowy.

Do oceny możliwości TTS każdego pakietu utworzono zbiór testowych przesyłek wiadomości poczty elektronicznej. Zawierały one wyrazy napisane w różnym stopniu błędnie fonetycznie oraz skróty. Wiadomości przygotowano w językach angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim.

Po stronie klienckiej używano laptopa Compaq Presario 2,4 GHz z Windows XP SP2 i Outlook 2000. Laptop ten używany był do oceny instalacji i pracy oprogramowania klienckiego dostawców (zazwyczaj w postaci wtyczek programowych do Outlooka). Stanowiska testowe zapewniały telefoniczną linię analogową, podłączoną do dostarczonych IP-PBX, używaną do testowania poczty głosowej. Laptop kliencki na stanowisku testowym był wyposażony w zewnętrzny głośnik i zewnętrzny mikrofon do sprawdzania jakości nagrywania i odtwarzania.

Na 40% oceny składały się oferowane użytkownikom interfejsy dostępu do zunifikowanej komunikacji. Oceniano wszystkie obsługiwane interfejsy, obejmujące klasyczny dostęp oparty na skrzynkowym interfejsie poczty elektronicznej, interfejs webowy i telefoniczny interfejs użytkownika nowej generacji.

Kolejne 30% oceny dotyczyło konfigurowania i architektury. Tutaj pakiety UM oceniano w kategoriach: liczby i zestaw serwerów wymaganych do zapewnienia kluczowych funkcji, skalowalność, obsługa różnych PBX oraz ustawianie kodowania głosu w zakresie pasma i pamięci.

Następne 20% przydzielono mechanizmom specjalnym lub unikatowym oraz opcjom różniącym poszczególne pakiety. Wśród wartościowych funkcji, jakie brano pod uwagę, były: zakres obsługiwanych języków, integracja faksu oraz zdolność do dostosowywania interfejsów głosowych i audio.

Najmniejszą cześć oceny (10%) przydzielono instalacji i integracji. Skupiono się głównie na środowisku klienckim, instalowaniu wtyczek programowych do Outlook i pracy ze środowiskiem desktopowym Microsoftu. Testowano także interfejsy administrowania różnymi komponentami pakietów UM.


TOP 200