Zmiana pracy na IT to niekoniecznie programowanie

Zmiana pracy na IT to ostatnio modne hasło. Polacy chcą przenieść się do branży technologicznej, bo są tam znacznie lepsze zarobki. Ale czy udaje im się realizować te ambicje?

Zmiana pracy na IT / Fot. Annie Spratt, Unsplash.com

Zmiana pracy na IT / Fot. Annie Spratt, Unsplash.com

Zmiana pracy na IT jest coraz częściej w głowach Polaków. Z badania przeprowadzonego w naszym kraju wynika, że większość rodaków chętnie rozpoczęłaby pracę w tym sektorze. Co kusi najbardziej? Oczywiście wysokie zarobki, ale też praca zdalna i ogólnie elastyczne godziny pracy.

Co ciekawe, z badania wynika, że największym zainteresowaniem cieszy się tester, a następnie analityk danych i programista. Większość z nas zdaje sobie więc sprawę, że na dobre zarobki można liczyć również na stanowisku testera czy analityka, a jednocześnie nie są to tak trudne do opanowania zawody jak programowanie.

Zobacz również:

  • Masowe zwolnienia w gamingu. W tym roku pracę straciło już 10 100 osób. W całym 2023 r. było to 10 500

Zmiana pracy na IT - co stoi na przeszkodzie?

Choć większość ankietowanych przyznaje, że chciałoby pracować w IT, pojawiają się trudne do przeskoczenia wyzwania. Jednocześnie są one zrozumiałe: większość (40%) osób deklaruje, że nie ma czasu na naukę nowych umiejętności, a 16% uważa, że ceny kursów są za wysokie. Jednocześnie 11% jest zdania, że nauka może nie przełożyć się na spodziewane efekty, czyli zdobycie pracy.

Zobacz: Tłumacz polsko-ukraiński

"Jeśli masz sporo czasu na naukę oraz lubisz technologie i stały rozwój, branża IT jest dla Ciebie" - mówi Arleta Witke, dyrektor generalna HR-lab. I dodaje: "Ale zrobienie kilku internetowych kursów nie wystarczy, ponieważ konkurencja na rynku jest naprawdę spora. Podczas rozmowy rekrutacyjnej musisz pochwalić się solidnymi umiejętnościami oraz zrealizowanymi projektami. Nawet jeśli uda ci się dostać twoją pierwszą pracę musisz pamiętać, że świat technologii pędzi do przodu, do użytku wchodzą coraz to nowsze rozwiązania i usprawnienia kolejnych języków czy programów, dlatego nigdy nie dojdziesz do momentu, w którym będziesz mógł odłożyć naukę na bok".

Jednocześnie ekspertka podkreśla, że IT to nie tylko programowanie. Zmiana pracy na IT może więc oznaczać także inne specjalizacje. "Zwróć również uwagę na takie specjalizacje jak UX/UI Design, IT Support, Project/Product Management, gdzie bariera wejścia jest nieco niższa, a zarobki porównywalne" - dodaje Arleta Witke. Jeśli więc chcemy pracować w IT, warto rozważyć właśnie takie stanowiska i niekoniecznie myśleć od razu o programowaniu.

Sprawdź: JPG to PDF

Warto też dodać, że w badaniu Polacy przyznali, że najbardziej chcą pozyskiwać wiedzę z bezpłatnych kursów i tutoriali (m.in. na YouTube), a także z książek i e-booków. Te odpowiedzi miały najwięcej wskazań - odpowiednio 56% i 55%. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też płatne szkolenia i warsztaty online (54%). Natomiast najmniej zainteresowania zdobyły studia (dzienne, wieczorowe, zaoczne) oraz płatne szkolenia i warsztaty, ale stacjonarne.

O badaniu

Badanie ARC Rynek i Opinie na zlecenie polskiego serwisu EnterTheCode zostało wykonane na grupie 1025 osób, z czego 623 deklarowało, że chciałoby zmienić branżę na IT. W badaniu udział wzięły osoby w wieku 25-37 lat, aktywne zawodowo, o wykształceniu średnim lub wyższym. Badanie zrealizowano w maju 2022 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200