Zasilanie rozproszone

Określenie sposobu montażu (w szafie, wolno stojące)

Obecnie większość urządzeń sieciowych montuje się w szafach. Producenci UPS-ów również oferują coraz częściej zasilacze, które są przystosowane do tego typu montażu. Montaż w standardowych szafach pozwala optymalnie wykorzystać miejsce oraz stworzyć zwartą strukturę obejmującą kompleksowo wszystkie urządzenia systemu, którą łatwiej nadzorować. W wypadku zabezpieczania stacji roboczych stosuje się oczywiście rozwiązania wolno stojące.

Współpraca z agregatem prądotwórczym

Przy zasilaniu UPS-em z agregatu prądotwórczego należy pamiętać o przewymiarowaniu jego mocy (30-100%) w stosunku do sumy ich całkowitej mocy.

Wyższe harmoniczne generowane zwykle przez urządzenia energoelektroniczne oraz występujące tzw. prądy rozruchowe zaburzają poprawną pracę prądnicy synchronicznej agregatu prądotwórczego. Choć w nowo wprowadzanych na rynek modelach coraz częściej stosuje się układy poprawiające współpracę UPS-ów z agregatem (przykładem może być seria UPS o nazwie multisystem firmy ETA współpracująca z agregatem), to większość urządzeń nie dysponuje podobnymi funkcjami.

Niestabilna praca tandemu agregat - UPS charakteryzuje się niemożnością przejścia przez UPS z trybu pracy bateryjnej na zasilanie z zespołu prądotwórczego ze względu na to, że parametry napięcia wejściowego wykraczają poza tolerancję. Nie jest możliwa wtedy współpraca i UPS pracuje do rozładowania swoich baterii.

Podstawowe zasady eksploatacji

W przypadku stosowania zasilaczy UPS małych mocy do zabezpieczania pojedynczych urządzeń, pracujących w ramach systemu informatycznego, należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń producenta dotyczących ich prawidłowej eksploatacji.

Zwykle przy stosowaniu wariantu zasilania rozproszonego i tym samym korzystaniu z wielu zasilaczy UPS istnieje spora trudność w nadzorowaniu prawidłowej eksploatacji zasilaczy przez poszczególnych użytkowników. W ramach eksploatacji tych urządzeń należy zwrócić szczególną uwagę na ich prawidłową instalację oraz konserwację.

Warunki instalacji

Warto pamiętać, iż właściwa lokalizacja zasilaczy UPS jest niezwykle ważna do zapewnienia ich pełnej sprawności technicznej. W wielu bowiem przypadkach użytkownicy umieszczają je w miejscach uniemożliwiających prawidłowy dostęp powietrza chłodzącego, co powoduje utrzymywanie się wysokiej temperatury wewnątrz urządzenia, a w efekcie szybką degradację baterii i co z tym związane - drastyczne ograniczenie czasu autonomii. Wysoka temperatura w zasilaczu może być również przyczyną uszkodzenia modułów energoelektronicznych zasilacza.

Konserwacja

Dla utrzymania dobrego stanu technicznego UPS-ów istotne jest przeprowadzanie testu pracy baterii zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi.

Obecnie większość typów zasilaczy UPS stosownych do zabezpieczenia pojedynczych urządzeń informatycznych może wykonać test pracy z baterii. W wypadku braku takiej funkcji łatwo wykonać taki test przez odłączenie zasilacza UPS od zasilania. Jest to ważne ze względu na określenie czasu autonomii, co jest równoznaczne z przybliżoną oceną stanu baterii.

Wykonywanie takiego okresowego testu (średnio raz na pół roku) zwiększa również trwałość baterii, gdyż akumulator w zasilaczu UPS pracuje tylko w wypadku zaniku napięcia, co zdarza się dość rzadko. Bateria akumulatorów instalowana w nim jest ogniwem elektrochemicznym (najczęściej akumulator VRLA kwasowo-ołowiowy). Dla jego żywotności korzystne są okresowe rozładowania, gdyż ciągła praca ładowania buforowego wpływa niekorzystnie na jego pojemność elektryczną oraz żywotność.


TOP 200