Zarządzanie adresami IP

Jak testowano

Produkty Proteus/Adonis, VitalQIP i IPControl obejmują profesjonalne usługi wliczone w cenę produktu. W czasie testów zaplanowano czas na działanie takiego wsparcia w zakresie przygotowania produktów do pracy. Każda firma była dopuszczana do pracy w rozłącznych przedziałach czasowych. W przypadku EasyIP ustawiono maszynę z Windows Server 2003 oraz IIS i .Net v1.1, a następnie zainstalowano oprogramowanie EasyIP. W kolejnym kroku zasilano bazę danych produktu danymi testowymi drogą importu/eksportu danych.

Funkcje importu/eksportu testowano, zasilając produkty zestawem plików CSV z produkcyjnych instalacji DNS, zawierającym ponad 70 tys. aktywnych adresów IP. Następnie pobierano informacje z rozwiązania IPAM i eksportowano te adresy do usługi DNS. Jeżeli rozwiązanie zawierało także usługę DNS, to była ona używana. Po wykonaniu eksportu uruchamiano skrypt, który porównywał eksportowane dane z listą znanych par nazw DNS i adresów IP w celu potwierdzenia, czy adres i nazwa zostały przekazane poprawnie. Przy testowym zestawie ponad 70 tys. aktywnych adresów IP, przekłada się to na ponad 200 tys. par nazw DNS i adresów IP. Obliczono procentowy udział poprawnych par, dzieląc liczbę poprawnych odpowiedzi przez całkowitą liczbę testowanych par.

Historia IPAM

Krótka historia rozwoju IPAM pokazuje, dlaczego jest tak wiele podobieństw pomiędzy testowanymi produktami.

W roku 1993 nowo powstała firma Quadratek zaprojektowała produkt IPAM dla przedsiębiorstw, o nazwie QIP. W roku 1998 firmę przejmuje Lucent, zachowując markę QIP. W roku 2001 INS wydziela się z Lucent jako samodzielna firma. W tym samym roku powstaje Bluecat i projektuje swój produkt Adonis.

W roku 2002 pierwsi projektanci QIP zakładają firmę DiamondIP i projektują produkt do obrazowania modemów kablowych. W roku 2003 INS kupuje DiamondIP i wprowadza NetControl, narzędzie do zarządzania blokami adresów IP dla IPS. W roku 2004 INS wypuszcza IPControl. Dwa lata później Alcatel kupuje Lucenta, także zachowując markę QIP.

W roku 2007 BT Global Services kupuje INS i tworzy dwie jednostki biznesowe: BT INS (usługi) i BT DiamondIP (projektowanie oprogramowania).

Ustawiano użytkowników, zmieniano dane i wykonywano inne powszechne funkcje użytkownika w celu określenia wygody użytkowania. Dla każdego produktu tworzono listę użytecznych mechanizmów, odnotowując mechanizmy unikatowe, i próbowano, czy są wykonalne.


TOP 200