Zarządzanie adresami IP

Dostęp do IPControl dla wszystkich użytkowników wykonywany jest z przeglądarki. Po zalogowaniu użytkownik widzi wszystkie elementy, które może kontrolować. Zmiany adresów IP wykonywane są z interfejsu webowego. Interfejs ten jest intuicyjny i łatwy w użyciu. Wszystkie transakcje są rejestrowane. Wszystkie uaktualnienia danych DNS/DHCP mogą być konfigurowane przez użytkownika z uprawnieniami administratora i są także rejestrowane w logu dla potrzeb audytu.

EasyIP – tania alternatywa

EasyIP jest wyłącznie programową aplikacją zarządzania adresami IP, która zapewnia śledzenie i zmiany informacji o adresach IP. Nie obejmuje ona właściwych usług DNS/DHCP. Z założenia, produkt ma zapewnić prosty sposób pamiętania i utrzymywania informacji o adresach IP, w prostym pliku formatu CSV (Comma Separated Values), a użytkownik jest odpowiedzialny za sposób importowania tego do DNS.

Istnieją dwa sposoby importowania informacji adresowej IP: wykorzystanie pliku CSV lub za pośrednictwem dołączonego do produktu narzędzia wykrywania. Funkcja czytnika pliku CSV pozwala użytkownikowi na specyfikowanie, który plik CSV ma być czytany oraz kontekst danych w tym pliku. Niestety, narzędzie to wymaga, aby adresy IP były zapisywane w formacie dziesiętnym z kropkami. Pliki CSV używane w testach miały każdy oktet adresu IP w oddzielnym polu. Po przeorganizowaniu danych testowych EasyIP przeczytał i zaimportował plik CSV.

Ponieważ EasyIP wykonuje funkcje IPAM jedynie z centralizowanej aplikacji serwerowej i nie obsługuje usług DNS/DHCP, niewiele można powiedzieć o samej architekturze. Sam ten fakt powinien ograniczać użycie EasyIP do małych sieci przedsiębiorstw. Ponieważ produkt nie kontroluje usług DNS/DHCP, w zespole potrzebny jest również ekspert obsługujący ten obszar w przedsiębiorstwie.

Inną metodą importu jest wykrywanie. Funkcja wykrywania pozwala EasyIP na zbieranie informacji o nazwach DNS dla każdego adresu i umieszczenie ich w zbiorze adresów. Dane są zbierane z produkcyjnych serwerów DNS. Funkcja ta pracuje zgodnie z oczekiwaniami. Z chwilą zebrania podstawowych informacji o nazwach z serwerów DNS, wykrywanie może być uruchomione znowu w celu zebrania danych o aliasach i rekordach MX, co daje bardziej kompletny zestaw danych DNS. W czasie przeprowadzania testów funkcja ta zwierała błąd, którego usuniecie firma deklarowała w kolejnym wydaniu i dlatego nie przetestowano całkowicie tej możliwości.

Eksport informacji do usług DNS dopuszczony jest wyłącznie za pośrednictwem plików CSV. Wymaga to napisania skryptów obsługujących dane DNS, przemieszczających te dane do serwera DNS. Ponieważ zdolność do przekazywania informacji adresowych IP do serwera DNS nie jest zaimplementowana, to nie było też możliwości zweryfikowania mechanizmów importu i eksportu. Nie jest wykluczone, że można napisać skrypt, który konwertuje plik eksportowy CSV EasyIP na plik strefy dla standardowych usług DNS. Więcej pracy wymaga zdefiniowanie adresów DHCP i eksport tych danych do serwera DHCP.

EasyIP ma dwa interfejsy użytkownika. Jeden jest aplikacją Windows (Windows 2003 lub XP Professional), która pozwala na konfigurowanie EasyIP wraz z interfejsem użytkownika do manipulowania danymi DNS. Drugi interfejs jest aplikacją webową opartą na AJAX, przeznaczona do obsługiwania adresów IP. Interfejs AJAX wymaga serwera webowego Microsoft IIS z .Net v1.1. Oba interfejsy są intuicyjne i łatwe w użyciu. Licencjonowanie EasyIP oparte jest na liczbie zarządzanych adresów IP.

Wnioski

Jeżeli poszukuje się sposobu na kontrolowanie okresowo powracających kosztów licencjonowania i chciałoby się mieć system IPAM automatyzujący całe zarządzanie i sprawy konfiguracyjne usług, to dobrym wyborem wydaje się rozwiązanie Bluecat. Jest to system oparty na urządzeniu, którego zakup obciążany jest za liczbę zakupionych jednostek sprzętowych zamiast liczbę zarządzanych adresów IP. Ma on łatwy w użyciu interfejs i sprawne usługi wsparcia ze strony dostawcy.

Jeżeli pieniądze nie są tak istotne, co może dotyczyć sieci dużych przedsiębiorstw, gdzie konieczne są rozwiązania o wysokiej skalowalności i nie zamierza się uruchamiać własnych usług DNS i DHCP, VitalQIP także jest dobrym wyborem. Zapewnia wysokoskalowalną architekturę, odpowiednią dla największych sieci przedsiębiorstw i jest od dawna obecny na rynku, co zapewnia duże doświadczenie w zakresie wsparcia technicznego.

Jeżeli trzeba brać pod uwagę cenę i rozwijającą się ilościowo sieć, a także własne usługi DNS i DHCP, polecić można produkt IPControl. Jego architektura jest dostatecznie skalowalna, a powiązane usługi DNS i DHCP są standardowymi implementacjami ISC.

Jeżeli używa się własnych usług DNS i DHCP w małych sieciach i poszukuje się niewielkiej bazy danych do śledzenia adresów IP, dobrą opcją może być EasyIP. Ma on niewielkie wymagania sprzętowe i atrakcyjną cenę, ale należy pamiętać, że problem eksportu informacji do systemu DNS trzeba rozwiązać we własnym zakresie.


TOP 200