Z myślą w przyszłość

Tradycyjny w drugim rzucie

MultiBank, który został uruchomiony w listopadzie 2001 r., a więc prawie rok po mBanku, na koniec ubiegłego roku miał 4,5 tys. rachunków, na których zgromadzono ok. 30 mln zł. W odróżnieniu od swojego młodszego brata MultiBank ma własne oddziały. Stworzył także Klub Aquarius oferujący usługi typu private banking. Klientem MultiBanku można zostać, deklarując miesięczne wpływy na poziomie co najmniej 1000 zł (w przypadku produktów dla studentów nie ma tego wymogu). To ograniczenie wynika z obranej przez bank strategii pozyskania klientów zamożnych lub mogących osiągnąć wysokie zarobki w niedalekiej perspektywie. Z usług MultiBanku mogą korzystać również małe firmy.

W tworzeniu MultiBanku ważne okazały się roczne doświadczenia mBanku - zwłaszcza jeżeli chodzi o obsługę klientów detalicznych i związane z tym procedury. Oba banki różnią się jednak zakresem oferty i profilem działalności. Pomimo posiadania sieci oddziałów, intencją przedstawicieli MultiBanku nie jest zachęcanie klientów do częstego odwiedzania oddziałów. Mają one spełniać wyłącznie funkcję uzupełniającą wobec kanałów elektronicznych. W założeniu mają służyć do załatwiania spraw wykraczających poza bieżące transakcje. Nieprzypadkowo placówki MultiBanku będą nazywane Centrami Usług Finansowych. Za ich pośrednictwem będą oferowane wszystkie produkty Grupy Kapitałowej BRE Bank SA, przeznaczone dla klientów indywidualnych. Oprócz zwykłych rachunków ROR, w październiku br. w ofercie znalazły się także m.in. karty kredytowe, fundusze powiernicze i fundusze emerytalne.

Aby łatwiej zarządzać oddziałami MultiBanku, a zwłaszcza do minimum ograniczyć liczbę opiekujących się nimi informatyków zdecydowano się zastosować technologię terminalową Citrix MetaFrame. System Altamira działa na serwerze centralnym, podczas gdy oddziały MultiBanku nie mają własnych serwerów. Łączność z nimi zapewnia sieć rozległa. Każdy z oddziałów jest podłączony łączami o przepustowości 512 Kb/s.

"Na komunikację z systemem bankowym nie potrzebowalibyśmy więcej niż 64 Kb/s, ale łącza te muszą zapewnić także komunikację z serwerem poczty elektronicznej, serwerami intranetowymi i systemem wideokonferencyjnym" - tłumaczy Mariusz Zarzycki. Dzięki systemowi wideokonferencji klient może porozmawiać ze specjalistą w centrali, który odpowie na bardziej skomplikowane pytania.

Wykorzystywane rozwiązania

System transakcyjny Altamira (Accenture), baza danych IBM DB2, monitor transakcji IBM CICS; technologia terminalowa - Citrix MetaFrame; rozwiązania własne udostępniające usługi przez Internet, WAP, SMS oparte na serwerach Windows 2000 i SQL Server; system zarządzania zawartością serwisu internetowego - DynaXML 2.0 (AMG.Net); rozwiązania w call center - EasyPhone (Altitude Software), system IVR (Avaya), baza danych Oracle; komputer mainframe IBM S/390 R26 (216 MIPS-ów), centrala telefoniczna w call center firmy Lucent Technologies; ośrodek zapasowy wynajmowany od firmy zewnętrznej; sieć oparta na rozwiązaniach Cisco.


TOP 200