Wirtualnie i trójwymiarowo

Ponieważ dane wygenerowane w systemach CAD można zamienić bez trudu na format VRML, firma Architekt - Real Estate Listings umieściła w sieci wirtualne modele oferowanych projektów. Agencja zaoszczędza w ten sposób pieniądze, gdyż nie musi drukować drogich kolorowych katalogów. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość natychmiastowego uaktualniania oferty.

Być może kiedyś do podania o zezwolenie na budowę budynku będzie trzeba dołączyć jego model w postaci pliku VRML. Ponadto dostępne w formacie VRML dane geodezyjne pozwolą na lepsze poznanie terenu przyszłej budowy bez konieczności dojazdu na miejsce. Łatwiej będzie też planować plac budowy i ewentualną adaptację gruntów.

Podobne zmiany czekają biura podróży. Klienci będą mogli lepiej poznać układ pokoi w hotelach oraz rozmieszczenie miejsc w samolotach, pociągach, autobusach i na statkach. Nie powinno też stanowić problemu sprawdzenie widoku z okna pokoju, który wybierzemy... Bajka? Otóż, nie! Amerykańskie biuro podróży WinterNet, organizujące wyjazdy i pobyt w ośrodkach narciarskich, oferuje na swoim serwerze trójwymiarowe modele stoków i tras narciarskich, aby klienci sami mogli dokonać właściwego wyboru.

Zdalne zarządzanie procesami produkcyjnymi

Administratorzy systemów Unix wiedzą jak wygodna jest możliwość kontroli i zarządzania systemem z dowolnego podłączonego do sieci terminala. Teraz, dzięki technologii VRML, staje się możliwe zdalne sterowanie i nadzór nad liniami produkcyjnymi, które mogą znajdować się nawet na innym kontynencie. Zapewne już wkrótce systemy CAM będą wyposażone w odpowiednie moduły, pozwalające na zdalne śledzenie przez Internet przebiegu procesów produkcyjnych w trzech wymiarach. Centralne zarządzanie wspomagane technologią VRML może przynieść duże oszczędności w przemyśle i usprawnić działanie producentów. Czas pokaże, czy rzeczywiście tak się stanie. Dziś często wspomina się o przekazywaniu odpowiedzialności za zarządzanie sieciami informatycznymi przedsiębiorstw firmom wyspecjalizowanym w wykonywaniu czynności administracyjnych i nadzorczych. Od tego niedaleko do przekazania zarządzania liniami produkcyjnymi podobnego rodzaju firmom.

Choć żadna firma nie przedstawiła takich rozwiązań, to już teraz można oglądać dane o przepustowości Internetu na wybranych serwerach w postaci wykresów zapisanych jako pliki VRML (http://vancouver-webpages.com/net/3D-stats.html). VRML można także wykorzystać do zarządzania złożonymi układami, jak np. krajową siecią energetyczną.

Wizualizacja danych

Jest to jedno z najbardziej oczywistych zastosowań technologii VRML. Mimo że dostępne powszechnie oprogramowanie biurowe pozwala na prezentację danych w postaci trójwymiarowych wykresów, to nadal wyświetlenie i analiza wykresu dla wielu użytkowników jest zbyt skomplikowana. VRML zwalnia użytkownika od pamiętania, jakie polecenia należy wydać, aby powiększyć bądź obrócić wykres. Uzyskane w ten sposób oszczędności przyśpieszają analizę danych (http://skynet.ul.ie/~keith/fyp/index.html). Oracle, jeden z największych producentów oprogramowania do zarządzania bazami danych, bada obecnie możliwości zastosowania technologii VRML w dogłębnym przeszukiwaniu danych (data mining). Podobne plany ma też Arbor Software - firma specjalizująca się w narzędziach służących do analizy danych.

Jak dotąd żaden z producentów najpopularniejszych aplikacji nie zapowiedział wdrożenia technologii VRML. Zapewne zajmie się tym firma mała, która odkryje tę niszę na rynku dla siebie.

Polacy w cyberprzestrzeni

Również polscy twórcy mają swój wkład w tworzenie cyberprzestrzeni. Interesujące prace w tym kierunku prowadzą Jacek Szamrej (autor interaktywnych skryptów pozwalających na prostą interakcję przy użyciu VRML 1.0,http://andante.iss.uw.edu.pl/viso/vrml/colab/walk.html) oraz Czesław Czapliński (twórca trójwymiarowej galerii, w której wystawiane są prace polskich artystów,http://www.cyber.com.pl/czaplinski/galeria.htm). Ostatnio powstała też trójwymiarowa wersja strony "Wydawnictwa i księgarnie w Polsce".


TOP 200