Windows 8 i Server 2012 - tandem do wirtualnych zadań

Jeszcze przed premierą Windows 8 i Windows Server 2012 producent zapewniał, że wprowadzone znaczące zmiany w wyglądzie, obsłudze oraz funkcjonalności spowodują, że użytkownicy szybko się do nich przekonają. I choć kilka miesięcy po debiucie nadal trwa żywiołowa dyskusja na temat wad i zalet tych systemów, to możemy już przyjrzeć się im chłodniejszym okiem.

W internecie znajdziemy pewnie tyle samo pozytywnych jak i negatywnych opinii o Windows 8. Można jednak odnieść wrażenie, że wśród autorów tych drugich przeważają osoby zupełnie nie znające systemu lub takie, które korzystały z nich zbyt krótko, aby poznać go bliżej. Jednemu nie da się zaprzeczyć - zarówno Windows 8, jak i nowy system serwerowy dostarczają największych zmian, jakie Microsoft wprowadził w przeciągu dekady.

Najbardziej zauważalną zmianą jest zmiana interfejsu graficznego na Modern UI (wcześniej znany jako Metro UI), z którego usunięto przycisk Start (do czego trudno się początkowo przyzwyczaić). O ile jednak zwykły użytkownik zwróci przede wszystkim uwagę na wizualny i ergonomiczny aspekt nowych systemów, to dla przedsiębiorstw ważną sprawą jest sposób, w jaki Microsoft ułatwił wzajemną integrację systemów Windows 8 i Windows 2012 w środowisku korporacyjnym. Także jakie są zmiany funkcjonalne, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań cloud cumputing, jako najbardziej rozwijającej się gałęzi w informatyzacji firm. A wprowadzając nowe produkty, Microsoft rusza z ekspansją swoich produktów na rynek tabletów i smartfonów oraz chce ujednolicenia systemów przeznaczonych na różnorodne platformy sprzętowe.

W naszym przeglądzie chcemy pokazać, czy i jak wprowadzenie na rynek nowych systemów Microsoft ułatwia codzienną pracę zarówno użytkowników, jak i administratorów. Szczególna uwagę chcemy zwrócić na nowe funkcjonalności oraz integrację z urządzeniami i aplikacjami pracującymi w modelu chmury publicznej oraz prywatnej.

Windows 8

Krytyka przedprodukcyjnej wersji Windows 8 skupiła się wokół ogromu zmian, które się pojawiły i mają bezpośredni wpływ na zmianę charakteru systemu (dotąd dobrze znanego i przez to przyjaznego użytkownikowi).

Windows 8 i Server 2012 - tandem do wirtualnych zadań

Nowością jest możliwość integracji logowania z istniejącym kontem Microsoft Live ID, co pozwala na automatyzację wielu aspektów korzystania z Windows 8, m.in. pobieranie danych do aplikacji systemowych i korzystanie z Windows Store.

W odróżnieniu od wielu różnych wersji, jak to miało miejsce w przypadku Windows 7, tym razem użytkownikom zaoferowano mniej różnych funkcjonalnie odmian Windows 8. W sumie istnieją cztery różne wersje systemu. Windows 8 jest przeznaczony przede wszystkim dla użytkowników domowych i małych firm. Windows 8 Pro posiada wszystkie zalety systemu Windows 8, a dodatkowo oferuje rozszerzone funkcje sieciowe i zaawansowane opcje szyfrowania danych (m.in. możliwość podłączenia do domeny Active Directory oraz funkcję BitLocker). Dwie ostatnie wersje, które nie są dostępne bezpośrednio w sprzedaży to: Windows 8 RT oraz Windows 8 Enterprise. Wersja RT jest wyłącznie preinstalowana na komputerach przez producentów sprzętu i otrzymujemy ją w postaci gotowej do użytku, wraz z komputerem. System RT znajdziemy zazwyczaj na lekkich komputerach przenośnych, głównie tabletach i netbookach, które nie są wyposażone w zbyt wydajne procesory (urządzenia oparte na architekturze ARM), za to dysponują ekranami dotykowymi.

Wersja Enterprise jest przeznaczona głównie do użytku korporacyjnego, ze względu na funkcjonalność oraz możliwości integracji z usługami typowymi dla dużych przedsiębiorstw. Windows 8 w tej wersji oferuje przede wszystkim funkcje zwiększające produktywność, takie jak Windows To Go, DirectAccess i BranchCache, a także ulepszone zabezpieczenia w postaci funkcji BitLocker czy AppLocker. W wersji Enterprise istnieje także możliwość aktywacji systemu za pomocą usługi zarządzania kluczami w Windows Server 2012 (Windows 2012 Key Management Services). Pozwala ona na aktywację systemów wykorzystując lokalny serwer, bez użycia aktywacji ze strony Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200