Windows 8 i Server 2012 - tandem do wirtualnych zadań

Integracja z danymi w chmurze

Windows 8 jest pierwszym systemem, który od początku jest nastawiony na współpracę z usługami w chmurze. Razem z systemem zintegrowana jest aplikacja Sky Drive, pozwalająca na przechowywanie danych w chmurze, dzięki czemu dostępne są one z poziomu innych urządzeń pracujących pod kontrolą nie tylko Windows 8. Aplikacja obsługująca dysk Sky Drive jest dostępna również na inne systemy, w tym mobilne (Android, iOS).

Wbudowane w system aplikacje także dają możliwość integracji z danymi przechowywanymi w internecie. I wcale nie muszą to być usługi bezpośrednio związane z Microsoft. Kontakty można synchronizować z popularnymi serwisami społecznościowymi. Posiadając konto w usłudze Gmail, bez problemu można skonfigurować kalendarz dostępny w Windows 8, aby móc korzystać z usług Google.

Ile zalet, ile wad

Naszym zdaniem Windows 8 ma więcej zalet niż wad. Choć, jak wiemy z "Rejsu" - "każdy może, prawda, krytykować" - to po dokładniejszym poznaniu Windows 8, ze wszystkimi dostępnymi funkcjami, zapewne każdy też przyzna, że system potrafi zaspokoić gusty nawet bardzo wybrednych użytkowników. Dodatkowo, bogate możliwości dostosowania do własnych upodobań sprawią, że staje się on szytym na miarę systemem operacyjnym.

Windows 8 i Server 2012 - tandem do wirtualnych zadań

Nowy Server Manager jest elementem zaprojektowanym i stworzonym od podstaw. Pozwala teraz zarządzać systemami zarówno lokalnymi, jak i zdalnymi z poziomu jednej konsoli.

Choć z każdym nowym systemem rosły dotąd wymagania sprzętowe niezbędne do jego uruchomienia, to jednak w tym przypadku jest odwrotnie. Twórcy Windows 8 zapewniają, że do wygodnej pracy z Windows 8 można wykorzystać słabszy sprzęt niż w przypadku poprzednika.

Inżynierowie Microsoftu usprawnili również procedury startowe systemu, dzięki czemu nowy system uruchamia się znacznie szybciej niż Windows 7. Sprawdziliśmy to na przykładzie redakcyjnego notebooka, na którym wystarczyło około 16 s, aby się uruchomił Windows 8. W przypadku poprzednika na tym samym notebooku potrzeba było aż 27 sekund.

Niewątpliwą zaletą jest też nowy sposób przywracania i naprawy systemu. Jest to ważny aspekt korzystania z systemu pozwalający zaoszczędzić cenny czas. Przy tej funkcjonalności mamy wybór pomiędzy dwiema opcjami. W jednej z nich odtwarzany system zachowuje wszystkie pliki, natomiast w opcji drugiej dane są usuwane, aby na nowo zainstalować system.

Windows Server 2012

Śmiało można stwierdzić, że nowy Windows Server 2012 niesie ze sobą - w stosunku do swoich poprzedników - zmiany nie mniejsze niż Windows 8. Nowy Windows Server cechuje to, że został on przystosowany do pracy w chmurze z uwzględnieniem platformy Azure, z którą tworzy swego rodzaju ekosystem. Microsoft dostarcza system serwerowy 2012 z nową wersją Hyper-V, na rozwój którego kładzie wyjątkowy nacisk, chcąc skutecznie konkurować z innymi dostawcami usług wirtualizacyjnych. Jednocześnie zadbał także o lepsze zarządzanie swoim środowiskiem wirtualnym przy pomocy standardowo wbudowanych narzędzi. Nie ulega wątpliwości, że rozwój nowych systemów serwerowych Microsoft jest ukierunkowany na integrację usług w chmurze, zarówno publicznej, jak i prywatnej.

Jeśli chodzi o licencjonowanie, to w odróżnieniu od dwunastu wersji Windows Server 2008, w edycji 2012 są dostępne dwie podstawowe w pełni funkcjonalne wersje - Standard i Datacenter. Są też dwie dodatkowe, dostępne jako appliance. Pierwsza z nich, Foundation, skierowana dla mniejszych firm (do 15 użytkowników), jest dostępna wyłącznie w kanale OEM. Druga, Essentials (odpowiednik Small Business Server), przeznaczona dla nieco większych firm, jest ograniczona do 25 użytkowników. Żadna z nich nie daje możliwości wirtualizacji.


TOP 200