Windows 8 dla biznesu

Microsoft wraz z premierą ósmej odsłony okienek zapowiada wiele zmian ułatwiających pracę administratorów, poprawiających bezpieczeństwo i sprawność działania firmowych rozwiązań IT.

Windows 8 dla biznesu

Steve Ballmer, prezes Microsoftu na premierze Windows 8.

Zmian dla administratorów systemu Windows 8 jest sporo i - jak zapewniają przedstawiciele Microsoftu - koncentrują się na potrzebach użytkownika końcowego. "Odpowiadamy także na wiele nowych problemów, na które napotykają dziś administratorzy, a z którymi nie mieli do czynienia w chwili premiery Windows 7, takich jak upowszechnienie się urządzeń z ekranem dotykowym, w tym tabletów" - mówi Rafał Albin, dyrektor Grupy Produktowej Windows w polskim oddziale Microsoft.

Nowe urządzenia i aplikacje

Dziś użytkownicy często chcą korzystać z własnego sprzętu w pracy, oczywiście z możliwością dostępu do firmowej infrastruktury IT. W firmach pojawiła się pełna gama urządzeń - od prywatnych notebooków i netbooków, po tablety z systemami operacyjnymi iOS i Android. Coraz częściej także pracownicy chcą mieć dostęp do firmowych danych z poziomu smartfonów. Tendencja ta, określana jest jako BYOD (Bring Your Own Device), jest ściśle związana z konsumeryzacją IT. Według danych IDC, na użytkowników z bogatszych krajów zachodnich przypada średnio 4,8 urządzenia na osobę. W Stanach Zjednoczonych średnia ta wynosi 6,6 urządzenia na osobę. Są to zarówno służbowe, jak i prywatne komputery PC, notebooki, tablety, smartfony. Według IDC, w 2010 r. użytkownicy z krajów zachodnich mieli 700 mln urządzeń, ale w roku 2014 ma ich być już 1,4 mld.

Zobacz również:

  • Telegram chce, aby z jego usługi zaczął korzystać biznes
Windows 8 w liczbach

1,24 mld godzin - tyle czasu spędzili łącznie na testowaniu Windows 8 pracownicy Microsoftu oraz programiści i deweloperzy firm zewnętrznych.

420 mln urządzeń obsługują sterowniki w Windows RT, wersji Windows 8 instalowanej na urządzeniach mobilnych, w tym na tabletach. Dla Windows 8 liczba ta jest praktycznie nieograniczona, bo użytkownik może samodzielnie dodać swoje urządzenie, instalując jego sterownik.

1000 urządzeń PC certyfikowanych dla Windows 8 było dostępnych w chwili premiery tego systemu.

"Coraz częściej firmy i administratorzy zadają sobie pytanie, czy zwiększać produktywność pracowników, pozwalając im na swobodę korzystania z różnych urządzeń, czy też zabronić tego, ale zapewnić większe bezpieczeństwo firmowej infrastruktury IT. Windows 8 oferuje jedno i drugie, czyli łatwość obsługi dla użytkownika, ale na bazie istniejącej infrastruktury IT, w tym odpowiedzialnej za bezpieczeństwo firmowego środowiska IT" - przekonuje Rafał Albin.

Windows 8 to nowy interfejs, ale także sklep z aplikacjami działający na tych samych zasadach co Apple AppStore czy Google Play. Ceny w Windows Store podawane są w złotówkach, podobnie jak w sklepie Google. Jedynie App Store podaje je w euro. "Administratorzy otrzymują jednak narzędzie, które pozwala na instalowanie firmowych aplikacji z pominięciem sklepu" - zapewnia Rafał Albin.

Dostęp do firmowego środowiska IT

Wprowadzając Windows 8, Microsoft udostępnił także nowe narzędzia umożliwiające dostęp do zasobów firmy. Jednym z nich jest ulepszona wersja DirectAccess, dostępna już w wersji Windows 7 Enterprise. Narzędzie to pozwala na zdalny, bezpieczny dostęp, ale bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania do zestawiania połączeń przez tunel VPN (Virtual Private Network). "Użytkownik cały czas podłączony jest bowiem w sposób bezpieczny do sieci firmowej. Bezpieczny tunel tworzy się już w momencie logowania do niej" - tłumaczy Rafał Albin.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200