Windows 8 dla biznesu

Windows 8 dla biznesu

"DirectAccess rozwiązuje także problem ultramobilności niektórych pracowników, którzy pojawiają się w firmie raz w miesiącu. W takich przypadkach administrator niekiedy nie miał okazji uaktualnienia systemu. Dziś narzędzie to umożliwia wymuszenie instalacji krytycznych poprawek także w czasie zdalnego połączenia" - dodaje. Aby jednak nie narażać na dodatkowe koszty użytkowników lub firm, Windows 8 i poszczególne jego aplikacje rozpoznają tzw. połączenia taryfowe, odróżniając je np. od połączenia z bezpłatną siecią Wi-Fi. System Windows 8 jest świadomy, że korzysta z płatnego połączenia i w jego trakcie nie pobiera żadnych aktualizacji. Sugeruje też pracę offline nad dokumentami tworzonymi w pakiecie Office 2013. Dodatkowo w momencie uaktywnienia połączenia taryfowego włącza się licznik transmitowanych danych.

Innym ułatwieniem pracy zdalnej jest narzędzie Windows To Go. To w pełni funkcjonalny system operacyjny instalowany na bootowalnym dysku USB, który można nosić przy sobie. Trzeba jednak zauważyć, że nie jest to zwykły nośnik USB, lecz specjalna jego wersja z dyskiem SSD. Windows To Go to kolejna odpowiedź na konsumeryzację IT i pracę na własnym sprzęcie. Udostępniony pracownikowi bootowalny dysk USB umożliwia pełny dostęp do firmowego środowiska IT z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Rozwiązanie Windows To Go pozwala także na uniknięcie problemów z licencjonowaniem firmowych rozwiązań na prywatnych urządzeniach pracowników.

Zobacz również:

  • Jak wymienić używane urządzenia firmowe na zniżkę na nowy sprzęt? Sprawdź, jak działa odkup sprzętu w iMad!
Komercjalizacja, czyli BYOD

Coraz częściej także pracownicy chcą mieć dostęp do firmowych danych z poziomu prywatnych urządzeń. Tendencja ta, określana jest jako BYOD (Bring Your Own Device), jest ściśle związana z konsumeryzacją IT. Według danych IDC, na użytkowników z bogatszych krajów zachodnich przypada średnio 4,8 urządzenia na osobę. W Stanach Zjednoczonych średnia ta wynosi 6,6 urządzenia na osobę. Są to zarówno służbowe, jak i prywatne komputery PC, notebooki, tablety, smartfony.

"Dział IT może wcześniej przygotować odpowiednie środowisko z dostępem tylko do danych, do których ma prawo określony użytkownik. Pracownik może także zabrać na dysku USB firmowe środowisko pracy, gdy jedzie na wakacje" - mówi Rafał Albin. "Windows To Go to także łatwa możliwość udostępniania wielu osobom tzw. współdzielonych komputerów PC, np. przy pracy zmianowej. Dodatkowym ułatwieniem dla tego typu zastosowań jest zainstalowanie klienckiej wersji wirtualizatora Hyper-V bezpośrednio w Windows 8. Można więc zapomnieć o wirtualizacji desktopów" - dodaje.

Jak deklarują przedstawiciele Microsoftu, Windows 8 w wersji Enterprise oferuje także wiele udogodnień dla oddziałów firm. Jednym z nich jest BranchCache. Rozwiązanie to pozwala na przechowywanie w sieci lokalnej dokumentów, plików wspólnych, a nawet uaktualnień stosowanych aplikacji. Wystarczy, że pierwszy pracownik oddziału ściągnie je na swój komputer z centrali. Później dany plik dostępny jest już lokalnie. "To rozwiązanie dla odległych placówek z łączem o niskiej przepustowości albo korzystających z łączy asymetrycznych, gdzie prędkość ściągania to np. 10 MB/s, ale już wysyłania plików tylko 500 Kb/s" - mówią przedstawiciele Microsoft.

BranchCache - wraz z Windows Server 2012 - oferuje jednak wiele innych usprawnień optymalizujących wykorzystanie łącza. Przykładem jest wykorzystanie tego narzędzia w procesie drukowania. Gdy serwer wydruków znajduje się w centrali, dzięki wykorzystaniu Windows 8, plik graficzny wysyłany do drukarki nie wymaga przesyłania go do centrali i z powrotem. Do serwera przekazywany jest jedynie sygnał o zamiarze wydrukowania dokumentu, a on sam po sieci lokalnej przekazywany jest bezpośrednio do drukarki.

Bezpieczeństwo w ósemce

Jak zapewnia Rafał Albin, Windows 8 zmniejszy problemy administratorów z ochroną danych firmowych. "W standardzie w Windows 8 Professional udostępniamy narzędzia BitLocker i BitLocker To Go. Umożliwiają one wymuszenie szyfrownia dysków twardych zainstalowanych w komputerze i dysków przenośnych. Zarządzanie narzędziem BitLocker w firmach zatrudniających wielu pracowników umożliwia Microsoft Desktop Optimization Pack, czyli MDOP" - dodaje. Dzięki temu administratorzy nie muszą już się martwić, że firmowy komputer zostanie skradziony lub zagubiony przez pracownika.


TOP 200