Windows 7 powtórzy historię XP?

Taki sygnał dostał Microsoft od uczestników konferencji TechMentor odbywającej się w kwaterze głównej firmy. Windows XP kończy swój żywot w kwietniu 2014 r., a wiele firm planuje jego uaktualnienie nie do Windows 8, ale właśnie do "siódemki".

Chociaż Windows 8 osiągnął już etap wersji finalnej RTM (release-to-manufacturing) i ma być dostępny oficjalnie 26 października br., to jednak wiele firm opowiada się za uaktualnieniem wykorzystywanego obecnie XP do Windows 7. Wygląda więc na to, że może powtórzyć się historia z wcześniejszymi debiutami nowych wydań Windows, w której lubiane to: Windows 95, Windows XP i Windows 7. W niełasce potencjalnych użytkowników były Windows ME i Windows Vista, do których może dołączyć Windows 8 (Windows 98 to w istocie niewielkie uaktualnienie Windows 95, a Windows 2000 to niszowa wersja dla przedsiębiorstw).

Ale za co właściwie cenimy Windows 7? Czasami łatwiej zauważyć jego uroki, kiedy spojrzy się z pozycji najnowszego systemu operacyjnego. Publicysta Peter Bruzzese, który dla "InfoWorld" prowadzi blog "Enterprise Windows", uważa, że spojrzenie na Windows 8 pozwala dostrzec pięć najcenniejszych cech jego poprzednika.

1. Interfejs użytkownika

Przy rewolucyjnej zmianie interfejsu użytkownika (UI) w Windows 8, jeszcze bardziej podobać się może UI Windows 7 - zwłaszcza jego przycisk Start i menu Start. Może system nie jest przyjazny dla tabletów czy ekranów dotykowych tak, jak jest z pewnością UI Windows 8, jednak jest wygodny. Użytkownik, uruchamiając ten system, unika zaskoczenia, które może mu zgotować "ekstrawagancja" UI Windows 8.

2.Ulepszenia zabezpieczeń

Chociaż Windows 8 wnosi sporo mechanizmów zabezpieczeń, takich m.in. jak hasła obrazkowe czy bezpieczne ładowanie systemu (jeżeli stosuje się UEFI), nie można zapominać, że Windows 7 zapewniał dużo lepszy zestaw mechanizmów zabezpieczeń niż XP. I tak np. Centrum Akcji Windows 7 zapewnia bezpośredni dostęp do informacji o zabezpieczeniach i konserwacji systemu. Suwak kontroli konta użytkownika (UAC) pozwala wziąć we własne ręce ustawianie poziomu bezpieczeństwa i wymusić je na najwyższym poziomie (w Viście było to sztywne ustawienie), złagodzić, a nawet całkowicie z niego zrezygnować. Użytkownikom domowym Windows 7 oferuje też wbudowaną kontrolę rodzicielską.

Polecamy Windows 8 trzeba będzie aktywować od razu

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200