Wiele strumieni danych w jednym łączu

Komentarz
Środowiska składowania danych mają coraz większe rozmiary. Standardem stają się zasoby sięgające gigabajtów, a coraz częściej przechowywane są petabajty danych. Wymusza to coraz większe przepustowości w każdym z kanałów transmisji. Dodatkowo wirtualizacja serwerowych systemów operacyjnych powoduje znacznie większe wykorzystanie kanałów komunikacyjnych. Systemy sieciowe, oparte na gigabitowym Ethernecie mogą więc mieć niedostateczne pasmo, powodując problemy z osiągnięciem wymaganej wydajności wielu równolegle pracujących systemów.

W strategicznym podejściu do rozwoju infrastruktury sieciowej powinno więc się wybierać platformy, które bezpośrednio łączą się z wieloma wejściami o wydajności gigabitowego Ethernetu oraz mogą wykorzystać sieci MAN i WAN o przepustowości 2,5Gb/s, a nawet 10Gb/s, z opcją rozbudowy do przepustowości 40Gb/s i 100Gb/s, które zapewne niedługo się pojawią. Podejście to zapewni połączenie wymagań prędkości wejścia i wyjścia dla optymalnej wydajności transferu danych ze zrównoważonym rozwojem, przy zachowaniu najniższego kosztu wdrożenia na przesłany bit.

Tymczasem rozwiązywanie problemów z pasmem transferu w sposób taktyczny często prowadzi do wdrożenia wielu urządzeń od różnych producentów, na różnym poziomie sprzętu i oprogramowania, przy różnych narzędziach zarządzania. Strategiczne podejście wskazuje zaś na platformy, które pomogą elastycznie wdrożyć protokoły oraz zapewnią przepływności wymagane nie tylko do początkowego etapu eksploatacji, ale mogące przyrostowo rozwijać się w przyszłości, przez lata. Chociaż podejście strategiczne może wydawać się nieco bardziej kosztowne na początku wdrożenia, inwestycja w platformę oszczędzi sporo wydatków w przyszłości, umożliwiając konsolidację, upraszczając i usprawniając zarządzanie.

Ukryte koszty wdrożenia wielu taktycznych systemów często są związane z ich niedostateczną wydajnością, raportowaniem, zarządzaniem systemem i zarządzaniem zmianami. Należy więc szukać platform, które posiadają narzędzia raportujące opóźnienie w kanale transmisyjnym, wydajność przesyłania danych, współczynnik kompresji i wykorzystanie zasobów. Informacje dostarczane przez takie narzędzia ułatwiają zarządzanie i upraszczają zachowanie poziomu świadczenia usług.

Adam Brogowicz, Systems Engineer Poland & EE, Ciena


TOP 200