Wiele strumieni danych w jednym łączu

W rozwiązaniach klasy enterprise i operatorskiej można skorzystać z urządzeń, które umożliwią zestawienie wielu połączeń logicznych w jednym medium transmisyjnym.

Wiele strumieni danych w jednym łączu
Wiele strumieni danych w jednym łączu

Przykład agregacji strumieni danych do połączeń między oddziałami

W przedsiębiorstwach często bierze się pod uwagę budowę rezerwowego centrum przetwarzania danych. Ośrodek zapasowy ma zawierać te same dane co główny i zapewniać ochronę danych lub utrzymanie usług biznesowych w razie całkowitej utraty funkcjonalności głównego data center. W ten sposób firmy zabezpieczają się przed skutkami poważnych zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź czy katastrofa budowlana. Za pomocą replikacji danych do rezerwowego centrum danych można także chronić się przed innymi awariami. Niektórzy dostawcy usług w ten sposób równoważą obciążenie, rozkładając je na kilka ośrodków obliczeniowych.

Łącze to więcej niż tunel

Co zrobić, aby mieć jedno łącze?

Połączenie różnych protokołów w jeden strumień wysyłany pojedynczym łączem WAN wymaga:

- kontroli przesyłanych danych,

- sprzętowej akceleracji większości obliczeń z tym związanych,

- gwarantowania pasma dla transferu danych za pomocą protokołów SAN,

- kompresji danych, aby możliwie sprawnie wykorzystać dostępne pasmo łącza WAN,

- mechanizmów poprawiających pracę łącza WAN na duże odległości.

Trzeba też uwzględnić wpływ tych opóźnień na pracę łącza i procesów w centrum danych przy synchronizacji danych przez WAN na bardzo duże odległości. Odpowiednie opcje (m.in. buffer credit) sprawiają, że odległość nie jest problemem przy dobrej jakości łączach.

Aby móc replikować dane do zdalnego ośrodka, trzeba dysponować mechanizmem niezawodnego transferu przez sieć WAN. Najprostszym przypadkiem jest zestawienie szyfrowanego tunelu IPSec pomiędzy lokalizacjami. Z takiego rozwiązania korzysta wiele firm. Przy niewielkim paśmie i typowym ruchu LAN, IPSec sprawdzi się całkiem nieźle. Odpowiednia konfiguracja routerów umożliwi zarządzanie ruchem, ale mimo wszystko nie będzie to rozwiązanie klasy operatorskiej. Ważnym problemem jest przywiązanie do Ethernetu i brak wbudowanej obsługi QoS na całej trasie.

W nowoczesnych centrach danych wykorzystuje się wiele różnych protokołów i elementów infrastruktury. Najważniejszym z nich pozostaje jednak Fibre Channel, który jest powszechnie wykorzystywany w wielu serwerowniach. Za pomocą tego protokołu odbywa się np. transfer danych pomiędzy systemami pamięci masowych. Oprócz Fibre Channel i FICON w serwerowniach działa także gigabitowy Ethernet, z którego korzystają różne aplikacje. Gdyby chcieć połączyć obie lokalizacje w tradycyjny sposób, uwzględniając wszystkie potrzeby, należałoby zestawić osobne łącza dla Fibre Channel i Ethernetu, co oczywiście podwyższa koszty. W przypadku niewielkich odległości i korzystnych warunków, dodanie kolejnego łącza nie stanowi problemu. Firmy realizują wówczas najczęściej dwa łącza, poprowadzone dwiema niezależnymi ścieżkami, przy zastosowaniu nadmiarowej infrastruktury. Mimo wszystko są to bardzo poważne koszty i każda optymalizacja wykorzystania takich łącz może przekładać się na oszczędności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200