Wiele strumieni danych w jednym łączu

Czasami problemem są nie tylko koszty, ale i złożoność infrastruktury. W centrach przetwarzania danych można bowiem spotkać jednocześnie Fibre Channel, gigabitowy Ethernet, wewnątrz którego przesyłane są dane z użyciem protokołu iSCSI czy Fibre Channel over Ethernet. Proste sposoby nie zadziałają, gdyż na duże odległości nie zagwarantują niskich opóźnień, niezbędnych w przypadku synchronicznej replikacji danych między centrami przetwarzania danych.

Wiele protokołów w jednym łączu

Gdy instalacja osobnych łącz nie jest uzasadniona potrzebami biznesowymi, najkorzystniejszym wyjściem jest agregacja i przesyłanie danych pojedynczą magistralą. Koszt pojedynczej magistrali będzie niższy niż dwóch o mniejszej przepustowości. Razem z procesem agregacji strumieni danych z różnych aplikacji, można przeprowadzić optymalizację i zarządzanie pasmem, aby zagwarantować najlepsze wykorzystanie pasma. Przy stosowaniu takich rozwiązań, liczy się niezawodne dostarczenie danych między lokalizacjami, zapewnienie pasma dla krytycznych aplikacji w firmie oraz takie przesyłanie danych, aby strumienie nie rywalizowały o pasmo. Dopóki cały transfer odbywa się w obrębie Ethernetu, można użyć rozwiązań do kształtowania ruchu.

Agregowanie strumieni daje istotne korzyści biznesowe szczególnie wtedy, gdy jednym łączem (np. światłowodem dostarczonym od dostawcy usług) można przesłać zarówno połączenia Fibre Channel między rozwiązaniami storage w obu centrach przetwarzania danych, jak i standardowy ruch Ethernet, wykorzystujący wiele protokołów wyższych warstw.

Połączenie różnych protokołów w jeden strumień wysyłany pojedynczym łączem WAN jest trudnym zadaniem, gdyż wymaga kontroli przesyłanych danych, sprzętowej akceleracji większości obliczeń z tym związanych, gwarantowania pasma dla transferu danych za pomocą protokołów SAN, a przy tym sprzętową kompresję danych, aby możliwie sprawnie wykorzystać dostępne pasmo łącza WAN. Oprócz kompresji i optymalizacji pasma niezbędne są także mechanizmy poprawiające pracę łącza WAN na duże odległości. Ponieważ fala elektromagnetyczna w światłowodach biegnie z ograniczoną prędkością, a każde urządzenie aktywne w torze transmisji wprowadza pewne opóźnienia, trzeba uwzględnić wpływ tych opóźnień na pracę łącza i procesów w centrum danych przy synchronizacji danych przez WAN na bardzo duże odległości. Odpowiednie opcje (m.in. buffer credit) sprawiają, że odległość nie jest problemem przy dobrej jakości łączach.

Można przesłać wideo

Za pomocą specjalizowanych kart w jednym łączu można przesłać także dane wideo, chociaż nie zawsze jest to proste zadanie. Typowe formaty wideo to HD-SDI (1485 Mb/s), SD-SDI (270 Mb/s) i DVB-ASI (270 Mb/s). Przy organizacji przesyłu wideo warto skorzystać ze sprzętu, który zapewnia automatyczne rozpoznawanie formatu, gdyż upraszcza to konfigurację. W odróżnieniu od rozwiązań ściśle programowych, przesyłanie danych wideo w oryginalnym formacie z pełną przepustowością nie powoduje utraty jakości przekazu. Jednoczesne przesłanie obrazu w formacie HD-SDI, danych SAN w protokole Fibre Channel oraz masowego ruchu przy kilku gigabitowych łączach jest wyzwaniem, przed którym stają operatorzy. Są na rynku urządzenia, które potrafią przez pojedyncze łącze Carrier Ethernet z przepustowością 10 Gb/s przesłać strumień wideo HD, dwa niezależne połączenia Fibre Channel 4 Gb/s oraz tunel Ethernet, w którym można przesyłać dane różnych aplikacji wliczając transfer iSCSI, ruch terminalowy oraz VoIP.


TOP 200