Więcej niż mapa

Jerzy Borys, p.o. naczelnika Wydziału Informatyki Urzędu Miasta Katowice

"GIS w Katowicach zaczął być wdrażany w 1997 r. Problemem był oczywiście brak jakichkolwiek przepisów prawnych oraz trochę zbyt małe środki finansowe przeznaczane na ten cel. Jeśli chodzi o wykorzystywaną technologię, GIS w Katowicach jest oparty na bazie danych Oracle i narzędziach firmy ESRI do pracy na mapach numerycznych oraz na dedykowanych aplikacjach, a dane z systemu udostępniane są większej części użytkowników za pomocą przeglądarki internetowej. System służy przede wszystkim do sprawnego i efektywnego zarządzania gruntami i budynkami, w tym do ewidencji podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego, prognozowania i planowania rozwoju inwestycji. Używany jest do zarządzania rozwiązaniami komunikacyjnymi, zarządzania środowiskiem, wspomaga służby ratownicze, np. poprzez określanie stref zagrożeń, szybką lokalizację miejsc klęsk czy wypadków.

Stosowanie systemu zarządzania informacją przestrzenną ma kolosalny wpływ na porządkowanie zasobów miejskich, co w efekcie minimalizuje i optymalizuje wydatkowanie środków pieniężnych z budżetu miasta. System jest stale rozwijany i dostosowywany do potrzeb, ciągle zmieniających się sytuacji w naszym mieście, a jego interdyscyplinarność pozwala na poszerzanie funkcjonalności do obszarów, które wcześniej nawet nie były brane pod uwagę jako możliwe do zagospodarowania w GIS-ie. W najbliższych planach przewidziana jest integracja wszystkich zasobów georeferencyjnych w jeden spójny system, odpowiadający założeniom INSPIRE, oparty na danych z GIS oraz przejście na prowadzenie geodezyjnej mapy miasta tylko w formie cyfrowej. Obecnie bowiem wykorzystywany jest model mieszany, przy czym podstawę prawną do wydawania decyzji stanowi ciągle wersja mapy w postaci tradycyjnej".

Piotr Niedźwiecki, kierownik Projektu GIS w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi

"Jesteśmy dopiero na początku długiej drogi, jaką jest wdrażanie systemu GIS. Obecnie budujemy bazę danych oraz mapę cyfrową, a w planach, których perspektywa sięga kilku lat, planujemy stopniowe rozszerzanie funkcjonalności systemu. Co chcemy osiągnąć? Wcześniej mieliśmy w ZWiK liczne, rozproszone bazy danych z informacjami o obiektach i ich historią eksploatacji. To w znaczący sposób ułatwiało zarządzanie infrastrukturą, ale brakowało nam możliwości prezentowania tych danych na mapach. Naturalną ewolucją był więc system GIS. Chcemy zgromadzić te wszystkie informacje w jednym miejscu, stworzyć jedno, pewne źródło informacji z szybkim dostępem do nich i udostępniać je uprawnionym użytkownikom. Ma to pomóc przedsiębiorstwu w nadzorze nad eksploatacją sieci oraz umożliwić wizualizację naszych działań na mapach. Chcemy też zapisać historię eksploatacji sieci, która jest podstawą podejmowania większości decyzji w tego typu przedsiębiorstwach.

Poza tym, GIS to szereg możliwości analitycznych i symulacyjnych, a także w zakresie raportowania dotyczącego realizacji prac oraz stanu sieci. A to wszystko z kolei przekłada się na lepszą obsługę klienta. Liczymy, że GIS pomoże nam usprawnić wiele działań związanych choćby z wydawaniem warunków technicznych czy udostępnianiem informacji. Chociaż dopiero niedawno rozpoczęliśmy wdrożenie, widać już pierwsze efekty i korzyści z posiadania systemu GIS.

Możemy już też powiedzieć nieco o głównych problemach, jeśli chodzi o implementacje systemu, m.in. o potrzebie znacznych nakładów finansowych i personalnych, zwłaszcza w obszarze modelowania, czasochłonności wprowadzania i weryfikacji informacji oraz wyzwaniu, jakim jest integracja systemu GIS z innymi systemami działającymi w przedsiębiorstwie".

Mariusz Stępniewski, specjalista ds. map tematycznych w Wydziale Geodezji, Katastru i Inwentaryzacji Urzędu Miasta Łodzi

"Wydział Geodezji, Katastru i Inwentaryzacji Urzędu Miasta Łodzi czynnie uczestniczy w procesach inwestycyjnych, przygotowując dokumentacje geodezyjno-prawne oraz wiele map tematycznych, niezbędnych w podejmowaniu kluczowych decyzji dla miasta Łodzi. 60-80% decyzji wydawanych w urzędzie wymaga wizualizacji danych w przestrzeni. Uwzględniając te potrzeby, nasz wydział wprowadził do procesu podejmowania decyzji opracowania mapowe w wersji numerycznej, z uwzględnieniem zdjęć lotniczych. Opracowania te przedstawiają strukturę własności terenu, jego obecne zagospodarowanie i przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego, a także projektowaną i istniejącą infrastrukturę naziemną i podziemną oraz potrzebne do podejmowania decyzji, inne elementy sytuacyjne. W pozyskiwaniu strategicznych inwestorów dla Łodzi szybkość tworzenia map, jakość danych i wymiana informacji przestrzennej ma ogromny wpływ na powodzenie projektu. Obecnie stosowane standardy i potrzeby, jakie są z nimi związane, zmuszają nas do stosowania nowych technologii. Do tworzenia map tematycznych oraz zarządzania danymi CAD i GIS są wykorzystywane głównie narzędzia CAD-owskie. Praca w tym środowisku daje szerokie spektrum możliwości. Pozwala importować i integrować dane z zasobu geodezyjnego, np. mapę numeryczną, która jest prowadzona w Łodzi w systemie informacji przestrzennej GEO-INFO lub dane z ewidencji gruntów oraz inne wewnętrzne bazy danych.

W naszym mieście jest prowadzony i udoskonalany system informacji przestrzennej InterSIT (http://www.mapa.lodz.pl/). W jego ramach i przy współpracy naszego Wydziału z Miejskim Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Łodzi oraz Archiwum Państwowym w Łodzi zostały udostępnione warstwy historyczne z dawnymi mapami i planami Łodzi, sporządzone w latach 1821-1946. Prace nad tym projektem rozpoczęły się z początkiem lutego 2008 r. W połowie października 2008 roku, w rocznicę 90-lecia łódzkiej służby geodezyjnej, zostały udostępnione pierwsze warstwy historyczne z mapami dawnej Łodzi. Na dzień dzisiejszy tych warstw jest już 10. Na szczególną uwagę zasługuje mapa Łodzi z 1896 r. wykonana przez geometrę Władysława Starzyńskiego. Opublikowanie zabytkowych zbiorów kartograficznych, często trudno dostępnych, daje wiele korzyści osobom interesującym się historią naszego miasta i jest dobrym przykładem praktycznego wykorzystania narzędzi GIS".


TOP 200