Wi-Fi w chmurze - administrowanie infrastrukturą sieci bezprzewodowej

Rozwiązania tradycyjne są związane z określoną lokalizacją, wdrożeniem, modelem zarządzania, urządzeniami. Systemy oparte na chmurze uwalniają się od tego ograniczenia, udostępniając możliwość zarządzania urządzeniami bezprzewodowymi z każdego miejsca na świecie. Różnice są nie tylko w sposobie zarządzania, ale także architekturze rozwiązania, co może wpływać na wydajność sieci bezprzewodowej. Tradycyjne rozwiązania występują w kilku wariantach. Kontroler może zostać umieszczony centralnie i cały ruch do sieci jest przesyłany przez to urządzenie. Wprowadza to znaczące ograniczenia w wydajności. W tradycyjnej architekturze kontroler może także pracować równolegle do punktów dostępowych. Wówczas nie ogranicza wydajności sieci, podobnie jak w architekturze, w której zadania kontrolera przejmuje siatka inteligentnych punktów dostępowych. Rozwiązania oparte na zarządzaniu w chmurze integrują wszystkie wskazane modele, pozwalając pracować punktom dostępowym z pełną wydajnością, posiadając jednocześnie nad nimi pełną i zdalną kontrolę. Ruch z punktów dostępowych wychodzi bezpośrednio do sieci lokalnej.

Koszty

W przypadku Cloud-Managed WLAN mamy do czynienia z dwoma typami kosztów. Pierwszym z nich jest koszt urządzeń. Wiele rozwiązań będzie wymagało określonego typu sprzętu do zastosowania z danym rozwiązaniem cloud. Może to podnieść ostateczny koszt wdrożenia systemu. Jeżeli jednak posiadasz już sieć bezprzewodową opartą na rozwiązaniach sprzętowych, warto zastanowić się nad możliwością wykorzystania rozwiązania zarządzającego, wspierającego dany sprzęt.

Wi-Fi w chmurze - administrowanie infrastrukturą sieci bezprzewodowej

Zarządzanie Cloud-Managed WLAN pozwala w łatwy sposób zarządzać rozproszonym środowiskiem bezprzewodowym z poziomu dowolnej lokalizacji

Drugim typem kosztów będą opłaty związane z wykorzystaniem oprogramowania do zarządzania WLAN w chmurze. Przeważnie będą to subskrypcje odnawiane co pewien czas. Zyskiem w stosunku do tradycyjnego modelu z kontrolerem jest brak konieczności zakupu tego urządzenia. Kontroler to jeden z droższych elementów sieci bezprzewodowej. W dodatku wraz z rozwojem sieci konieczna byłaby jego aktualizacja, a nawet wymiana. W przypadku wskazanej usługi kwestie aktualizacji czy rozbudowy zasobów to problem dostawcy. Można także dowolnie skalować usługę wraz z rozwojem sieci bezprzewodowej przedsiębiorstwa. Wielu dostawców usług ogranicza jednak ilość punktów dostępowych zarządzanych z poziomu chmury przez jedno konto.

Warto pamiętać, że rozwiązania Cloud-Managed WLAN nie są dostosowane do każdego rodzaju wdrożenia. W zależności od implementacji i producenta, całkowity koszty wdrożenia rozwiązania w chmurach może być wyższy niż jednorazowy zakup sprzętu. Zakup dowolnego ze wskazanych rozwiązań będzie wymagał rozważenia potrzeb w stosunku do możliwości rozwiązań. Obie opcje posiadają własne i unikalne właściwości. Z pewnością rozwiązania oparte na zarządzeniu w chmurze będą się rozwijały, i warto obserwować to zjawisko. Rozwiązania oparte na chmurze są z pewnością łatwiejsze do wykorzystania. Z punktu widzenia administratora zarządzanie oraz wykorzystywanie sprzętu w niewielkich organizacjach dla niewielkich sieci staje się dużo łatwiejsze. Niestety minimalizacja kosztów oraz wydatków na bieżące utrzymanie systemu wiąże się w wielu przypadkach z ograniczeniami funkcjonalności. Głównym argumentem w odniesieniu do "być lub nie być" zarządzania WLAN poprzez chmurę nie powinny być tylko koszty, ale również dostępność. Zawsze powstanie pytanie, co będzie, gdy połączenie z internetem ulegnie awarii? Co będzie, gdy dostawca usługi zarządzania WLAN będzie niedostępny? W rzeczywistości większość funkcjonalności będzie pracowała bez zmian, ale część elementów będzie niedostępna. Czy można sobie na to pozwolić? Chmury pojawiające się w zarządzaniu WLAN, powinny stanowić główny trend rozwoju sieci bezprzewodowych i zdobywać coraz większą popularność.


TOP 200