Wi-Fi w chmurze - administrowanie infrastrukturą sieci bezprzewodowej

Różnice w podejściu do Cloud-Managed Wi-Fi

Wzrastająca popularność zarządzania poprzez chmurę w rozproszonych wdrożeniach Wi-Fi wymusza konieczność rozróżnienia typów dostarczanych rozwiązań. W rzeczywistości mamy do czynienia nie z jednym, a z kilkoma typami rozwiązań. Każdy z dostawców rozwiązań bezprzewodowych dąży do posiadania rozwiązania zarządzania w chmurze. W zasadzie ten podział można ograniczyć do producentów realizujących mechanizmy zarządzania od podstaw, umieszczających istniejące już rozwiązania w chmurze lub konwertujących oprogramowanie do takiego zastosowania. W ostatniej grupie są producenci przejmujący mniejszych dostawców, w celu zdobycia rozwiązania Cloud-Managed Wi-Fi.

Nowi dostawcy najczęściej rozpoczynali budowę systemu zarządzania od podstaw. Dostawcy posiadający rozwiązania kontrolerów najczęściej dostosowali ofertę już istniejącą w kierunku Cloud-Managed Wi-Fi. Jednym z pierwszych rozwiązań, którym producenci tradycyjnych rozwiązań starali się stworzyć ofertę zarządzania z chmury był CoWLAN (Controller over WLAN). Polegało to na umieszczeniu realnych sprzętowych kontrolerów w głównej siedzibie przedsiębiorstwa i poprzez łącza internetowe zarządzanie mniejszymi kontrolerami lub bezpośrednio punktami dostępowymi w mniejszych biurach. Architektura ta była dość mocno ograniczona i nie spełniała wszystkich założeń Cloud-Managed Wi-Fi. Główne problemy polegały na ograniczonej skalowalności, dostępności oraz sposobie przekazywania ruchu. Wielu dostawców nadal wspiera architekturę, którą określa mianem zarządzania WLAN poprzez chmurę, tradycyjne kontrolery połączone przez łącza WLAN.

Wi-Fi w chmurze - administrowanie infrastrukturą sieci bezprzewodowej

Architektura zarządzania WLAN z poziomu chmury w jednolitym środowisku sprzętowym

Innym często stosowanym rozwiązaniem jest zarządzanie poprzez chmurę z przekazywaniem części funkcjonalności do tradycyjnego kontrolera. W tym przypadku punkt dostępowy kontaktuje się z portalem umieszczonym w chmurze, po czym otrzymuje informację o serwerze zarządzającym, umieszczonym w lokalizacji klienta. Z pewnością to rozwiązanie także trudno zaliczyć do rozwiązań Cloud-Managed Wi-Fi. Modyfikacji na różne sposoby tego rozwiązania i sposobów nawiązania jest wiele w zależności od producenta rozwiązania.

Jak rozpoznać prawdziwe rozwiązanie zarządzania WLAN z poziomu chmury? Pierwszym parametrem powinno być centralne zarządzanie i monitorowanie infrastruktury z poziomu rozwiązań dostępnych poprzez internet. Kolejnym parametrem powinna być łatwość instalacji, konfiguracji oraz rozwoju tego typu sieci. Wszystkie funkcjonalności kontrolera powinny być dostępne z poziomu chmury, a w szczególności zarządzanie urządzeniami, siecią i bezpieczeństwem. Końcowi użytkownicy nie powinni instalować niczego poza odpowiednio przygotowanymi punktami dostępowymi. Administrator zarządza całą infrastrukturą sieciową z poziomu jednej aplikacji, umieszczonej w internecie, dostępnej z poziomu interfejsu sieci Web. Punkty dostępowe powinny pracować niezależnie od serwera zarządzającego. Nawet w momencie utraty łączności z internetem, sieć bezprzewodowa w podstawowej funkcjonalności powinna pracować bez przerwy. Kluczową funkcją powinna być jednak nielimitowana skalowalność. Dołączenie zarówno jednego punktu dostępowego, jak i kilkuset w rozproszonych lokalizacjach nie powinno powodować problemu.

Zarządzanie tradycyjne czy poprzez chmurę?

Różnica pomiędzy zarządzaniem tradycyjnym a zarządzaniem poprzez chmurę sprowadza się właściwie do miejsca zlokalizowania kontrolera. Oba rozwiązania dostarczają podobny zakres podstawowych funkcji (z niewielką przewagą rozwiązań tradycyjnych), natomiast różnice pojawiają się w sposobie komunikacji z siecią oraz swobodzie, jaką daje rozwiązanie umieszczone w chmurze.

Interfejs w obu rozwiązaniach może być bardzo podobny. Także zakres czynności administracyjnych może być zbliżony lub nawet identyczny. Prawie wszystkie systemy pozwalają na monitorowanie, konfigurację, zarządzenie, zapewnienie bezpieczeństwa różnych urządzeń bezprzewodowych. W konkretnej implementacji ważna jest także wielkość przedsiębiorstwa, co przekłada się bezpośrednio na wielkość wdrożenia. Większe organizacje z dużą liczbą rozproszonych lokalizacji zawierających nieliczne punkty dostępowe mogą wykorzystać łatwość zarządzania każdą z lokalizacji bezprzewodowych w rozwiązaniu chmury. Mniejsze firmy w rozwiązaniach Cloud-Managed WLAN z pewnością docenią stałe koszty i stosunkowo niewielką inwestycję przeznaczoną na start usługi. Z kolei organizacje z dużą liczbą urządzeń oraz klientów, zdecydują się raczej na tradycyjne wdrożenia.


TOP 200