Wi-Fi w chmurze - administrowanie infrastrukturą sieci bezprzewodowej

W usługach Cloud-Managed WLAN zwykle nie ma potrzeby zestawiania połączeń VPN do chmury, wykorzystania publicznego czy stałego adresu IP. Poszczególne implementacje mogą się różnić między sobą, a także wspierać różne typy urządzeń. Przed podjęciem decyzji o wyborze rozwiązania, należy koniecznie sprawdzić, czy sprzęt będzie współpracował z oprogramowaniem danego dostawcy. Ważnym elementem tej architektury powinna być możliwość samodzielnej pracy punktów dostępowych w momencie, gdy połączenie z usługą zostanie przerwane. Zaletą tej architektury z pewnością będzie fakt, że kontroler nie jest umieszczony centralnie, więc nie wpływa na wydajność ruchu wychodzącego z sieci bezprzewodowej.

Pewne wątpliwości może budzić sposób przesyłania danych w przypadku korzystania z usług Cloud-Managed WLAN. Usługi dostawców dotyczą i analizują ruch wyłącznie zarządzający, co oznacza, że tylko dane niezbędne do zarządzania są przetwarzane w chmurze. Dane użytkowników w żaden sposób nie są przesyłane przez centrum danych dostawcy rozwiązania. Podobnie jest z potencjalnym brakiem usługi lub internetu. Powstają obawy, czy użytkownicy będą mogli poprawnie pracować przy braku dostępu do chmury. W większości rozwiązań możliwe będzie uwierzytelnianie użytkowników, zostaną zachowane reguły dotyczące ruchu, a dane od użytkowników - przesyłane standardowo. Nie będą funkcjonowały wyłącznie funkcje związane z zarządzaniem punktami dostępowymi. Przykładowo nie będzie można aktualizować oprogramowania punktów dostępowych, dodać nowych SSID, aż do czasu odzyskania połączenia z chmurą.

Funkcje rozwiązań Cloud-Managed WLAN

Wi-Fi w chmurze - administrowanie infrastrukturą sieci bezprzewodowej

Architektura zarządzania WLAN z poziomu chmury w zróżnicowanym środowisku sprzętowym

Systemy zarządzania WLAN w chmurze oferują wiele usług standardowych, związanych z bezpieczeństwem, zarządzaniem użytkownikami, zarządzaniem środowiskiem RF. Najważniejszymi funkcjami w zarządzaniu systemem WLAN jest konfiguracja punktów dostępowych, SSID oraz mechanizmów bezpieczeństwa, resety zdalne urządzeń. Praktycznie wszystkie produkty wspierają proste zarządzanie siecią bezprzewodowych punktów dostępowych pozwalając na dodanie i konfigurację punktów dostępowych, monitorowanie wyjątków oraz raportowanie. Te podstawowe operacje powinien zawierać każdy system zarządzania. Przy niektórych rozwiązaniach jest to kres funkcjonalności, szczególnie w przypadku, gdy wspierają w jednorodnym środowisku sprzęt różnych producentów.

Zaawansowane rozwiązania wspomagają dodatkowo monitorowanie interferencji RF, kanałów radiowych, mocy transmitowanej oraz poziomu szumów. Część usług będzie wspierała nawet rozwiązania lokalizacyjne. Otrzymujemy pełną kontrolę nad użytkownikami i funkcjonalnościami punktów dostępowych. Właściwie każde oprogramowanie pozwoli na lokalizację punktów dostępowych na mapie, masową zmianę konfiguracji wszystkich urządzeń w grupach, grupowanie punktów dostępowych i przydział grupom różnych parametrów, monitorowanie stanu pracy urządzeń. Bardziej zaawansowane systemy potrafią zarządzać ruchem oraz restrykcjami dla użytkowników. W zakresie bezpieczeństwa z pewnością znajdziemy systemowe uwierzytelnianie. Zaawansowane funkcje są zawarte zwyczajowo w systemach pochodzących od jednego producenta - zarówno punkty dostępowe, jak i usługi Cloud-Managed WLAN.

Tak jak istnieją różnice pomiędzy poszczególnymi produktami WLAN, podobne różnice występują pomiędzy rozwiązaniami Cloud-Managed WLAN. Usługi w chmurach dla sektora MŚP charakteryzują się dość prostą formą. Z kolei te, przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw zawierają więcej elementów związanych z opcjami dostępu, dostarczają opcji monitorowania oraz raportowania. Niektórzy producenci uruchamiają wirtualnie ten sam kod na serwerach umieszczonych w chmurach oraz kontrolerach uruchamianych lokalnie. Część producentów oferuje rozwiązania o zróżnicowanym poziomie funkcjonalności, z możliwością migracji pomiędzy wersjami. Z pewnością jednak rozwiązania w chmurach charakteryzują się większą skalowalnością. Cloud-Managed Wi-Fi redukuje także koszty infrastruktury oraz ekspertów niezbędnych do uruchomienia danego wdrożenia.


TOP 200