Uwaga na ransomware typu crimeware-as-a-service

W 2021 r. warto zwrócić uwagę na nowy rodzaj ataku ransomware. To crimeware-as-a-service.

Ransomware

Ransomware / Fot. Michael Geiger, Unsplash.com

Analitycy BlackBerry zauważają coraz więcej ataków typu ransomware. Pośrednio ma na to wpływ rosnąca wartość bitcoinów. Cyberprzestępcy często żądają okupu w kryptowalucie, a przez to, że ta jest coraz droższa, ataki stają się coraz bardziej opłacalne. Jak tłumaczą eksperci z BlackBerry, ransomware atakuje firmy, agencje rządowe, szkoły, szpitale, a nawet osoby fizyczne.

Ransomware na 2021 to nowe rodzaje ataków

W raporcie "2021 Threat Report" czytamy, że na rynku pojawiły się ostatnio nowe ataki ransomware. Jednym z nich jest żądanie okupu nie tylko od głównej ofiary (firmy), ale również jej klientów czy użytkowników. W październiku ub.r. taki atak miał miejsce na fińskie centrum psychoterapii. Napastnicy żądali okupu od samego centrum, ale również skontaktowali się z każdym pacjentem indywidualnie, oczekując od każdego z nich 200 euro w bitocoinach. Ostatecznie cyberprzestępcy opublikowali dokumentację medyczną co najmniej 300 pacjentów w sieci Tor.

Zobacz również:

  • Ubezpieczenie w cyfrowym świecie
  • W jaki sposób nowa generacja botnetów IoT wzmacnia ataki DDoS?
  • Jak bardzo ransomware uderza w branżę finansową? Raport Veeam

Tego typu ataki stają się coraz częstsze i eksperci ds. bezpieczeństwa przewidują, że będzie to jeden z głównych trendów w 2021 r.

Sprawdź też: Bootstrap 4

Kolejny zyskujący na popularności atak to crimeware-as-a-service. To oferowanie ransomware'u jako usługi. Dla przykładu, dane państwo może przeprowadzić atak na inne, ukrywając się za zewnętrznymi kontrahentami. W ten sposób jeśli np. dojdzie do ataku o wymiarze politycznym z Chin czy USA, winą obarczona zostanie konkretna firma, nie zaś agencja rządowa i politycy.

Pobierz: CPU Z

Crimeware-as-a-service pozwala na ukrywanie tożsamości napastnika i zapewnia warstwę "wiarygodnego zaprzeczenia". Dodatkowo możliwe są również takie usługi, które ukrywają lokalizację - możemy nawet wybrać miejsce, z którego ma zostać przeprowadzony atak.

Co to ransomware?

Oprogramowanie ransomware ogranicza dostęp do systemu komputerowego i wymaga zapłacenia okupu, aby blokada została usunięta. Obecnie często oczekiwana jest zapłata w kryptowalucie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200