CPU Z – sprawdź komponenty PC w łatwy sposób

Kolejne świetne narzędzie, które powinien znać każdy specjalista IT, to CPU Z. To proste, bezpłatne oprogramowanie jest dostępne na rynku od wielu lat i cieszy się niesłabnącą popularnością.

CPU Z pozwoli sprawdzić, jaki mamy procesor

CPU Z pozwoli sprawdzić, jaki mamy procesor

CPU Z służy do monitorowania głównych podzespołów komputerowych - procesora (CPU), płyty głównej, pamięci i procesora graficznego (GPU). Obecna wersja programu, z oznaczeniem 1.95, wyświetla szczegółowe informacje na temat zastosowanych komponentów.

Sprawdź: Bootstrap 4

Zobacz również:

  • Google wypróbowuje eksperymentalną funkcję bezpieczeństwa w Singapurze
  • Windows 12 i nadchodząca wojna układów AI

Korzystając z CPU Z możemy szybko i łatwo poznać takie szczegóły jak taktowanie procesora, jego dokładna nazwa, liczba rdzeni i wątków, czy też dowiedzieć się, jaką mamy płytę główną i jaką wersję PCI Express obsługuje nasz komputer. Poznamy również dane na temat pamięci (rodzaj, taktowanie, kanały), czy też szczegóły o grafice (taktowanie, pamięci, szerokość szyny). To oczywiście tylko część informacji - aplikacja zapewnia dostęp o praktycznie wszystkiego, co najważniejsze i jest to sporo danych.

CPU Z - zrzut z programu

CPU Z - zrzut z programu

CPU Z to bardzo przydatne narzędzie np. dla pracowników z działu technicznego. Wyobraźmy sobie, że nasz klient napotkał na problemy z działaniem komputera. Aby mu pomóc, chcemy sprawdzić m.in. czy ma zainstalowane najnowsze sterowniki do poszczególnych komponentów. Nie możemy tego jednak zrobić samodzielnie np. przy pomocy programu Team Viewer. Zamiast wyjaśniać, jak użytkownik może sprawdzić wspomniane komponenty, możemy go poprosić o instalację CPU Z. Wówczas wystarczy, że uruchomi program i po chwili poznamy wszystkie szczegóły.

Zobacz: Team Viewer

Ponadto z poziomu CPU Z możemy nawet udać się to sekcji menu Tools (na dole programu) i kliknąć polecenie "Check for Driver Updates". Ułatwi to sprawdzenie, czy do danego komputera są dostępne nowsze sterowniki.

CPU Z - skąd pobrać?

Na oficjalnej stronie Cpuid.com znajdziemy narzędzie w wersji 32- i 64-bitowej na Windows. Dostępne są zarówno pliki instalacyjne, jak i paczka .zip.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200