Umiejętności powiązane z chmurą w cenie, ale brakuje specjalistów

​​Nadchodzi idealny czas dla specjalistów IT, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności związane z technologiami w chmurze lub dodać nową specjalizację do swojego CV. Zapotrzebowanie na pracowników posiadających wiedzę i umiejętności w zakresie rozwiązań w chmurze rośnie, choć na rynku cały czas brakuje odpowiednich specjalistów.

W listopadzie ubiegłego roku opublikowano wyniki badania, przeprowadzonego na zlecenie Microsoft i IDC, z których wynikało, że w Stanach Zjednoczonych na specjalistów w zakresie cloud computingu czeka aż 1,7 miliona miejsc pracy. Nie tylko nie zostały one zapełnione w 2012 roku, ale, co więcej, w nadchodzących latach powstanie jeszcze więcej takich stanowisk.

Wyniki badania „Climate Change: Cloud's Impact on IT Organizations and Staffing”, dotyczące wpływu chmury na firmy i specjalistów IT, potwierdzają wnioski płynące z 4. corocznego raportu CompTIA o trendach w cloud computingu. Zgodnie z nimi, największą trudność prowadzącym rekrutację menedżerom sprawia znalezienie specjalistów o umiejętnościach w obszarze rozwiązań w chmurze na wysokim poziomie, w obszarze tworzenia planów migracji czy oceny ryzyka przejścia firmy w chmurę.

Zobacz również:

  • Idealne miejsce dla rozwoju pracowników
  • Huawei nadal numerem jeden w rozwoju sieci 5G
  • Google ostrzega przed monopolem Microsoftu w chmurze

„Badania dowodzą, że cloud computing to już dojrzała technologia,” mówi Carolyn April, dyrektor ds. analiz branżowych w CompTIA. „Widzimy, że nie ogranicza się ona do ciekawostki, wczesnego eksperymentowania, ale wchodzi już w drugi, trzeci etap ewolucji technologicznej.”

„Dotychczas mogliśmy zauważyć stopniowy wzrost adopcji i akceptacji rozwiązań w chmurze, jednak w tym roku poziom pozyskiwania technologii cloud computing zanotował ogromny skok, a to zmieniło zasady gry w branży,” mówi April. „Im bardziej powszechna staje się chmura obliczeniowa, tym większe jest zapotrzebowanie na odpowiednie umiejętności pracowników w tym zakresie. Firmy chcą zyskać na nowym modelu biznesowym.”

Jakich umiejętności powiązanych z chmurą potrzebują firmy?

„Na obecnym etapie rozwoju technologii cloud computingu firmy mogą korzystać z różnorodnych opcji, jeśli chodzi o tworzenie architektury IT – w tym z rozwiązań lokalnych lub aplikacji w chmurze,” dodaje Seth Robinson, dyrektor ds. analiz technologicznych w CompTIA.

„Proces przechodzenia w chmurę odbywa się z powodzeniem, a sama chmura staje się powszechnym elementem budowania lub reorganizacji architektury IT. Jest wiele firm, które po raz pierwszy korzystają z chmury, ale też coraz więcej z nich idzie o krok dalej – przenosi coraz więcej aplikacji, zmienia dostawców, i na odwrót,” mówi Robinson.

Firmy skupiają się teraz bardziej na migracji do chmury i jej głębszej integracji z systemami istniejącymi już w firmie, a mniej na kwestii samego zrozumienia koncepcji chmury. Szukają utalentowanych pracowników z odpowiednimi umiejętnościami, którzy będą wsparciem dla realizacji tych celów.

„Poszukiwani są specjaliści, którzy posiadają wiedzę w zakresie integracji rozwiązań w chmurze z lokalnymi systemami firmy”, mówi Robinson. „Migracja, integracja, wiedza deweloperska na temat API różnych dostawców rozwiązań w chmurze – to są umiejętności, na które w tej chwili jest największe zapotrzebowanie.”

Zdaniem Howarda Lee, twórcy rozwiązania Open Web specjalizującego się w wyszukiwaniu talentów, analiza trendów w rekrutacji pozwala na zaobserwowanie ważnych tendencji na rynku pracy. Jedną z nich jest wzrost zapotrzebowania na znajomość platform Amazon Web Services, systemów open source oraz inżynierów DevOps.

„Zdecydowanie mamy do czynienia z preferencją dostawcy rozwiązań w chmurze – doświadczenie w pracy na platformach Amazon Web Services jest wymieniane w przypadku niemal połowy ogłoszeń rekrutacyjnych," mówi Lee. "Znajomość systemów open source jest równie ważna; począwszy od Linuxa, przez systemy zarządzania konfiguracjami takie jak Chef lub Puppet, po znajomość języków programowania takich jak Python, Perl i Ruby. To umiejętności powiązane z chmurą obliczeniową. W końcu rośnie też zapotrzebowanie na inżynierów DevOps.”

„Tendencje rekruterów odzwierciedlają duże zmiany zachodzące w obszarze cloud computingu”, mówi Robinson. „To, że wzrasta zapotrzebowanie na takie umiejętności jak ocena migracji do chmury, znajomość API czy integracji rozwiązań, pokazuje, że cloud computing ma wpływ nie tylko na poszczególne działy lub projekty technologiczne, ale też na całą działalność biznesową firmy.”

„Ważne jest kompleksowe rozumienie połączeń i zależności między technologią a biznesem. Zespół technologiczny nie jest odpowiedzialny za wybór technologii (chmura czy coś innego) tylko dla jednego działu czy projektu, ale dla całego obszaru działalności biznesowej firmy. Specjaliści IT muszą rozumieć wizję firmy, myśleć strategicznie i być w stanie przewidzieć to, jak chmura wpłynie na wiele aspektów działalności firmy,” mówi Robinson.

„Wymaga to zmiany sposobu myślenia, tak jak miało to miejsce w przypadku technologii mobilnych, a nawet wcześniej rewolucji komputerów osobistych,” dodaje. „Głównym wyzwaniem firm, które jako pierwsze zaczęły korzystać z technologii w chmurze pięć lub sześć lat temu, była integracja rozwiązań. Dzisiaj wyzwaniem jest zmiana polityki całej firmy w celu adaptacji nowego podejścia. To już nie tyle decyzja technologiczna, co dyskusja na temat modelu biznesowego firmy.”

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200