Tutaj nie zwalniają. Sektor cybersecurity potrzebuje 700 000 pracowników

Wiele firm IT przeprowadza masowe zwolnienia, ale zdaje się, że nie dotyczą one sektora cybersecurity. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa są potrzebni i brakuje ich ponad 700 tys.

Zapotrzebowanie na specjalistów ds. bezpieczeństwa jest gigantyczne / Fot. freepik, Freepik.com

Zapotrzebowanie na specjalistów ds. bezpieczeństwa jest gigantyczne / Fot. freepik, Freepik.com

Silne zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem utrzymuje się nawet wtedy, gdy duże firmy technologiczne zwalniają tysiące pracowników.

Nie jest to jednak dużym zaskoczeniem, ponieważ cyberbezpieczeństwo jest postrzegane jako jeden z bardziej odpornych obszarów w obecnym, ostrożnym środowisku gospodarczym.

Zobacz również:

  • Bezpieczna miłość w sieci
  • Dlaczego ekosystem Apple jest najbezpieczniejszy?

Sprawdź: TPM 2.0

Według nowych badań przeprowadzonych przez witrynę analityczną CyberSeek, utworzoną w ramach partnerstwa National Initiative for Cybersecurity Education, CompTIA i firmy Lightcast, zajmującej się badaniem rynku pracy, w grudniu ub.r. było 755 743 ofert pracy online dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. To bardzo duża liczba, choć warto dodać, że w 2021 r była nieco wyższa i wynosiła 769 736.

Specjalistów ds. cybersecurity brakuje na całym świecie. Stosunek podaży do popytu wynosi obecnie 68 pracowników na 100 wolnych wakatów.

Naukowcy twierdzą, że dane wzmacniają trend, który istnieje od lat i będzie się utrzymywał: niedobór talentów cybernetycznych.

Wysokie zarobki w sektorze cyberbezpieczeństwa

Praca w cyberbezpieczeństwie jest dobrze płatna. Średnia pensja waha się od 100 000 do 120 000 dol. rocznie. Dużo zależy oczywiście od poziomu doświadczenia, a także konkretnej roli.

Zobacz: Whatsapp Web

Prawdopodobnie nikt nie zacznie pracy od 110 000 dol. rocznie, ale będzie to i tak wysoki przedział, na poziomie od 70 000 do 90 000 dol., w zależności od lokalizacji, w której się znajdujemy.

Jeśli pracujemy w Polsce, będą to raczej te niższe kwoty, czyli ok. 70 000 dol. (ok. 300 000 zł rocznie), co daje ok. 25 000 zł miesięcznie. Rzecz jasna, jak na polskie warunki jest to i tak bardzo wysokie wynagrodzenie.

W miarę zdobywania doświadczenia i postępów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa pensje stają się coraz wyższe i bardziej atrakcyjne. Rośnie jednak odpowiedzialność za to, co robimy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200