TPM - czy rzeczywiście potrzebujemy TPM 2.0 do Windows 11?

Co konkretnie oferuje TPM i czy rzeczywiście warto zapewnić sobie dostęp do tego modułu? Plus, czy Windows 11 faktycznie wymaga TPM 2.0, czy też można to jakość obejść?

TPM 2.0 jest wymagany przez Windows 11 / Fot. Unsplash.com

TPM 2.0 jest wymagany przez Windows 11 / Fot. Unsplash.com

Trusted Platform Module (TPM) to chip, który znajduje się na płycie głównej komputera. Zwiększa bezpieczeństwo na poziomie sprzętowym, a większość obecnie sprzedawanych komputerów ma już TPM 2.0. Dotyczy to zarówno płyt głównych do komputerów stacjonarnych, jak i laptopów.

Układ TPM zwykle używany jest do ochrony i szyfrowania danych. Może też przechowywać poufne informacje, np. hasła i klucze szyfrowania. Jeśli wykryje, że dany komputer jest zagrożony, może zablokować dostęp do danych. Co ciekawe, może też wykryć czy do komputera uzyskała dostęp nieuprawniona osoba. Wtedy jest w stanie uniemożliwić jego uruchomienie i zablokuje system.

Zobacz również:

  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?
  • Błędy w TPM 2.0 umożliwiają kradzież kluczy kryptograficznych
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?

Sprawdź: Wirtualna rzeczywistość

Najczęściej TPM jest jednak wykorzystywany do generowania unikalnych kluczy kryptograficznych. Część takiego klucza znajduje się potem bezpośrednio w TPM na poziomie sprzętowym, a nie na dysku komputera.

Windows 11 w wymaganiach minimalnych ma wpisane "TPM 2.0". Aby sprawdzić, czy nasz komputer ma taką wersję TPM, i czy ma TPM w ogóle, możemy wykonać prostą czynność.

TPM - czy mój komputer ma ten moduł?

Po wpisaniu komendy tpm.msc w polu wyszukiwania na pasku Start w Windows pojawi się okienko o nazwie "Zarządzanie modułem TPM na komputerze lokalnym". Następnie w sekcji "Stan" powinna być informacja, że moduł TPM jest gotowy do użycia.

Sprawdź: Home office

Obok, w wersji specyfikacji, powinna być informacja, że mamy moduł 2.0. Jeśli takie informacje znajdują się w systemie, możemy mieć pewność, że TPM 2.0 znajduje się w komputerze.

TPM - czy rzeczywiście potrzebujemy TPM 2.0 do Windows 11?

Co ciekawe, niektórzy użytkownicy podzielili się informacjami, że udało im się obejść wymagania Microsoftu i zainstalowali Windows 11 na komputerze bez TPM. Póki co nie wiadomo jednak, czy podobna sztuczka będzie działać w systemie oficjalnym, a także czy Microsoft nie zablokuje takiej możliwości poprzez np. odpowiednie aktualizacje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200