Trójmiejski WiMAX

Bezprzewodowe łącze radiowe umożliwi realizację dynamicznie sterowanego systemu wyświetlaczy, który będzie mógł szybko reagować na zmiany ruchu w mieście. Zaprezentowany przykład takiej technologii umożliwi w przyszłości także wyświetlanie informacji dla kierowców na centralnie zarządzanych wyświetlaczach. Mogą to być stałe znaki drogowe o zmiennej treści albo nawet proste ekrany LCD, umieszczane w miarę potrzeb przy obsłudze dużej imprezy.

Zaprezentowana technologia dynamicznych sygnalizatorów działa na podstawie standardów webowych, dzięki czemu jest łatwa w integracji i z powodzeniem będzie można ją wykorzystać w systemach obsługi ruchu mieszkańców i samochodów. W odróżnieniu od pojedynczych urządzeń, reagujących na zdarzenia w obrębie sąsiednich skrzyżowań, połączenie w jedną sieć szeregu czujników, komputerów z odpowiednim oprogramowaniem oraz elementów wykonawczych, umożliwi spójny i centralnie sterowany system, wykorzystujący informacje z innych lokalizacji.

Transmisja mobilna

Starsze wersje WiMAX nie oferowały w ogóle dostępu mobilnego, obecnie jest to możliwe. Nadal występują pewne ograniczenia prędkości pojazdu, urządzenie mobilne nie powinno się poruszać szybciej niż ok. 60 km/h, ale najważniejsze bariery techniczne już zostały pokonane. Dla służb miejskich taka prędkość jest wystarczająca, zazwyczaj są to transmisje danych w modelu stacjonarnym lub okresowo mobilnym. Podczas prezentacji pokazano transmisję wideo z poruszającego się po mieście samochodu wyposażonego w kamerę. Jakość przekazu była na tyle dobra, że z powodzeniem może służyć służbom odpowiedzialnym za monitoring zdarzeń.

Połączenie z siecią WiMAX umożliwi realizację monitoringu online pojazdów komunikacji miejskiej. Chociaż w zakładach komunikacji miejskiej w Trójmieście działa sieć Tetra, nie umożliwia ona transferu dużej ilości danych. Tetra zapewnia cyfrową transmisję głosu, ale jest to system wąskopasmowy, który sprawdza się przy przekazywaniu informacji o położeniu pojazdu oraz dostarczaniu krótkich komunikatów cyfrowych do terminali. WiMAX jest szerokopasmowy

Usługi komercyjne

Jedną z usług świadczonych z użyciem łącz WiMAX, będzie dynamiczne dostarczanie treści reklamowych do monitorów w pojazdach komunikacji miejskiej. W ten sposób będzie można także obsłużyć duże billboardy wideo. W przyszłości przewidywane jest również udostępnianie łącz na zasadach komercyjnych innym podmiotom.

Miasto potrzebuje niezależnej sieci

Sieć WiMAX nie jest związana z sieciami komórkowymi GSM/UMTS i dlatego nie jest wrażliwa na problemy spowodowane przeciążeniem tych sieci przez dużą ilość połączeń głosowych. Ma to krytyczne znaczenie w przypadku jakichkolwiek poważniejszych awarii lub zdarzeń losowych. Praktyka pokazuje, że w takich przypadkach, jak awaria zasilania w Szczecinie czy powódź, sieci telefonii cyfrowej nie działają wystarczająco sprawnie ze względu na ich przeciążenie. GPRS wykorzystuje wolne timesloty pozostałe po uwzględnieniu usług głosowych, przesyłanie rozmów ma wyższy priorytet od transmisji danych, więc w przypadkach poważnych zdarzeń losowych liczba wolnych szczelin czasowych spada do zera. Powoduje to problemy z transferem, właśnie wtedy, gdy służby miejskie potrzebują niezawodnej łączności. O ile fotoradar niekoniecznie musi być potrzebny w tym czasie, mobilny monitoring może być bardzo pomocny. Bardzo ważnym aspektem jest bezpieczeństwo transmisji. Wdrożenie pilotażowe zawiera już najważniejsze z zabezpieczeń, czyli szyfrowanie całej transmisji danych z użyciem algorytmu AES oraz certyfikaty cyfrowe. Poziom zabezpieczeń WiMAX jest znacznie lepszy niż sieci GSM.


TOP 200