Trójmiejski WiMAX

Jedną z bolączek starszych wersji standardu 802.16 było wymaganie bezpośredniej widoczności anten i brak przeszkód w pierwszej strefie Fresnela. Standard 802.16e nie ma już takich wymagań, podczas testów przeprowadzanych na Politechnice Gdańskiej, sprawdzano stabilność połączenia WiMAX w warunkach pracy wyłącznie z wykorzystaniem odbić. O ile odbity sygnał jest wystarczająco silny, rozwiązanie to działa także bez bezpośredniej widoczności anten. Udowodniła to demonstracja możliwości na uroczystości oficjalnego uruchomienia. Podobne prace przeprowadzała także Politechnika Warszawska w innym paśmie częstotliwości.

WiMAX nie tylko na 2,5 GHz

Stacja bazowa sieci WiMAX 3,6 GHz uruchomionej testowo przez Alvarion w Warszawie

System Alcatel-Lucent pracuje w paśmie 2,5 GHz, ale nie jest to jedyny zakres, w którym działa standard 802.16e. Na konferencji KRRiT w Warszawie odbył się pokaz podobnej mobilnej sieci WiMAX 802.16e firmy Alvarion, pracującej jednak w nietypowym paśmie częstotliwości (3,6-3,8 GHz). Jest to pierwszy system mobilny w tym paśmie, poprzednio uruchomiono sieć 802.16d. Dwie stacje bazowe zostały zainstalowane na budynkach Politechniki Warszawskiej, testy udowodniły dobrą pracę systemu także w trudnych warunkach propagacyjnych w tej częstotliwości.

Radar i monitoring...

Dla Urzędu Miasta w Gdańsku korzyścią z budowy sieci bezprzewodowej jest fakt, że niektóre z urządzeń używanych przy kontroli ruchu w mieście, można połączyć siecią WiMAX, aby uzyskać transfer danych do centrali. Takimi urządzeniami mogą być np. fotoradary. Podczas pokazu uruchomiono połączenie bezprzewodowe do dwóch takich urządzeń (Gatso i Fotorapid firmy ZURAD działających z oprogramowaniem FET), które posiadały opcję zdalnego zarządzania. W ten sposób można nie tylko zmienić konfigurację tego urządzenia, ale także pobrać zapisane w pamięci fotoradaru zdjęcia, wraz z metadanymi opisującymi zarejestrowane zdarzenie. Ponieważ obecne przepisy nakazują wykonywanie zdjęć z widoczną twarzą kierowcy, fotoradary pracują w maksymalnej rozdzielczości, nawet rzędu kilkunastu megapikseli tworząc megabajtowe pliki.

Oprócz fotoradarów, z sieci WiMAX może skorzystać mobilne centrum monitoringu, które wyposażone jest w obracane kamery o wysokiej rozdzielczości. Dwukierunkowa wymiana danych umożliwia także zdalne sterowanie kamerami, bezpośredni przekaz wideo oraz transmisję zdjęć wykonanych w dużej rozdzielczości. Pliki lub strumienie, które powstały w wyniku rejestracji, są dość dużych rozmiarów i przesłanie ich przez łącze GPRS trwałoby bardzo długo, nawet szybsze EDGE nie zapewni wystarczającej przepustowości. UMTS, który jest technologią związaną z obsługą usług głosowych, cechuje się znacznie szybszym transferem danych, ale nadal wykorzystuje wspólną infrastrukturę operatora telekomunikacyjnego.

WiMAX zapewnia większą przepustowość niż standardowy UMTS, ponadto jest niezależny od publicznie dostępnych usług GSM/3G. Zapewnia także znacznie lepsze bezpieczeństwo.

... systemy sterowania ruchem

Do sieci WiMAX będzie można przyłączyć nie tylko fotoradary. Od tych tak nielubianych i kontrowersyjnych urządzeń znacznie ważniejsze są systemy sterowania ruchem. Infrastruktura miasta, odpowiedzialna np. za odpowiednią synchronizację sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach i powiadomienie o statystykach ruchu, musi być połączona w jeden organizm.


TOP 200