Top trendy IT 2012 według Gartnera

Wirtualizacja, efektywność energetyczna, sieci społecznościowe, nie tylko cloud, ale i mobile computing - to zdaniem analityków Gartnera strategicznie i technologicznie najważniejsze dla infrastruktury przedsiębiorstwa obszary branży teleinformatycznej w 2012 roku.

Top trendy IT 2012 według Gartnera
Choć do początku nowego roku pozostało jeszcze ponad 2 miesiące, to już rozpoczął się sezon prognozowania, m.in. podczas tegorocznego "Gartner Symposium IT/Expo" w Orlando na Florydzie. Prezentując 10 technologicznych trendów, które będą miały wpływ na infrastrukturę przedsiębiorstwa w nadchodzącym roku, David Cappuccio, wiceprezes i szef zespołu ds. badań infrastruktury w Gartnerze radził, by przede wszystkim zwrócić uwagę na: wirtualizację, rosnącą rolę mediów społecznościowych, kwestie dotyczące zasilania oraz płaskie sieci.

Gartner wskazuje 10 trendów IT na 2012 rok

1. Ewolucja wirtualizacji

Wirtualizacja daje zupełnie nowe możliwości relatywnie szybkiego i elastycznego modyfikowania systemu IT oraz dopasowywania go do zmieniających się wymagań biznesowych. Stosowana rozsądnie, pozwala zwiększyć wydajność serwera z obecnych 7-12% do średnio 40-50% - w efekcie zmniejszamy liczbę fizycznych serwerów i zajmowaną przez centrum danych powierzchnię, a także rachunki za zużycie energii.

Zobacz również:

Polecamy: Pojedynek platform wirtualizacyjnych

Problem kilku najbliższych lat to trudność z nadążaniem za specyficznymi wizjami dostawców rozwiązań wirtualizacyjnych, choć mało prawdopodobne jest by rynek zdominowała koncepcja jednego producenta. Użytkownicy powinni budować nową architekturę wedle stale uaktualnianej własnej strategii.

2. Big data, wzorce i analityka następnej generacji

W ciągu najbliższych 5 lat nastąpi 80-proc. przyrost zbiorów niestrukturalizowanych danych. Na znaczeniu zyskiwać będą technologie, takie jak: deduplikacja inline, automatyczny tiering zwiększający wydajność pracy macierzy oraz pamięci flash i SSD. Równie ważną rolę odgrywać będą narzędzia analityczne i systemy do monitorowania powtarzających się wzorców danych. Analityka następnej generacji polegać będzie na tym, że nie tylko systemy centrum danych będą w stanie przeprowadzać analizę zjawisk występujących w swoim środowisku, ale także urządzenia mobilne z dostępem do danych będę potrafiły dokonywać autoanaliz.

Polecamy: NoSQL wypiera staroświeckie bazy danych

3. Efektywność energetyczna i monitoring

W korporacyjnych kalkulacjach coraz większą wagę przywiązuje się do kwestii zasilania. Powstające narzędzia analityczne pozwalają śledzić zużycie energii na różnych poziomach. Dzięki możliwości monitorowania konsumpcji energii, dostrzec można, jak wiele systemów przy niskim poziomie wykorzystania - ma wysoki procent poboru energii elektrycznej.

4. Kontekstowe aplikacje

Już wcześniej Gartner przekonywał, że przetwarzanie zorientowane kontekstowo (Context-Aware Computing) pójdzie dalej niż aplikacje typu business intelligence (BI) i sprawi, że środowisko zunifikowanej komunikacji stanie się rzeczywistością, w pełni łącząc dane pochodzące z sieci społecznościowych i mobilnych urządzeń. Przetwarzanie zorientowane kontekstowo wykorzystuje informacje o użytkowniku końcowym lub o środowisku obiektu, działaniu połączeń i preferencjach, aby poprawić jakość interakcji z użytkownikiem lub obiektem. System taki przewiduje potrzeby użytkownika i proaktywnie dostarcza odpowiednio dostosowane treści, produkt lub usługę.

5. Sieci społecznościowe

Ogólnie dostępne i przystępne cenowo technologie pozwalają jednostkom i społecznościom działać w nowy sposób - mówić jednym głosem lub wyrażać opinie na temat organizacji, dostarczanych produktów lub usług. Dzięki wydajnym technologiom zbiorowość internetowa zaczyna mieć coraz większy wpływ na strategie i operacje biznesowe. Niestety niewiele organizacji potrafi na razie to wykorzystać, a ignorowanie zjawiska sieci społecznościowej może okazać się strategicznym błędem tych, którzy go nie doceniają.

Polecamy: Sieci społecznościowe i biznes. Szansa czy zagrożenie?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200