Top trendy IT 2012 według Gartnera

6. Mobilne aplikacje i interfejsy

Nowe rodzaje aplikacji będą powstawać głównie z myślą o mobilnych użytkownikach, ale nie będą zastępować oprogramowania desktopowego. Towarzyszyć temu musi bezpieczna i dobrze zdefiniowana strategia ich rozwoju. Dotyk, gest i wyszukiwanie głosem - zmienią sposób pracy mobilnych aplikacji w przyszłości.

7. Cloud computing

Tegoroczny temat numer jeden pozostanie nie mniej ważny również w 2012 r. Największe korzyści z cloud computing wynikają z elastyczności i skalowalności tego modelu przetwarzania. Przedsiębiorstwa w przyszłości będą musiały rozważyć rozwijanie hybrydowych prywatno-publicznych aplikacji chmurowych, poprawiając bezpieczeństwo i administrowanie.

Zobacz również:

Polecamy: Czy można zaufać chmurze?

8. Zintegrowana, płaska infrastruktura

Gartner definiuje konwergencję infrastruktury sieciowej jako wertykalną integrację serwerów, pamięci masowej, systemów sieciowych i innych komponentów z oprogramowaniem zarządzającym. Taka płaska sieć oparta na warstwie 2 ma stanowić podstawę nowej, zintegrowanej infrastruktury (unified fabric) w centrum danych, gdzie ma optymalizować korzystanie ze współdzielonych zasobów oraz zapewniać elastyczność sieci.

Polecamy: Przyszłość sieci jest płaska

9. Tablety

Bezpieczeństwo i zarządzanie to obecnie największe problemy wiążące się ze stosowaniem tabletów do celów biznesowych. Powinny one jednak wkrótce zostać rozwiązane. Szacuje się, że do 2015 r. tablety mają stanowić 50% pojawiających się wtedy na rynku komputerów przenośnych. Prawdopodobnie Windows 8 zajmować będzie trzecie miejsce - za Androidem i systemem Apple.

Polecamy: Tablety w korporacji

10. Internet wszystkiego

Kilka liczb pokazujących dynamikę i skalę zmian w branży IT:

- 30 mld nowych wpisów i treści dodano do Facebooka tylko w ostatnim miesiącu.

- Światowy ruch IP do 2015 r. wzrośnie czterokrotnie.

- Około 2 mld materiałów wideo jest dziennie oglądanych na serwisie YouTube.

- 4762 wiadomości tekstowych miesięcznie wysyła przeciętny nastolatek.

- 32 mld wyszukiwań odnotowano w ubiegłym miesiącu na Twitterze.

Budujemy wszechstronne i wszechobecne środowisko komputerowe, którego częścią są: kamery, czujniki, mikrofony i rozpoznawanie obrazów. Począwszy od zdalnych pomiarów np. energii elektrycznej, przez komunikację M2M, po sterowanie klimatyzacją - wszystko to jest obecnie częścią sieci. Coraz inteligentniejsze urządzenia pracujące w sieci powodują problemy związane z ochroną prywatności. Niewątpliwie systemy IT będą potrzebować centralnego, zunifikowanego zarządzania wszystkimi tymi urządzeniami.


TOP 200