Titan T4-L3 stabilny ruter-przełącznik dla przedsiębiorstw

Przy teście znakowania (marking) ruter miał zaopatrywać pakiety docierające do swego drugiego portu w określone wartości DSCP. Funkcja ta jest częścią protokołu Diffserv. Wartość DSCP nie ma być zmieniany za każdym razem, bowiem tylko określonym hostom lub ewentualnie adresom IP nadano priorytety. Aby to osiągnąć, konieczne są przynajmniej dwie reguły:

  • access-list 100 permit ip 10.1.2.2/24 any Remark 48;

  • access-list 101 permit ip any any.

    Ruter przetwarza obie listy jedna po drugiej i ma zamienić pole DSCP we wszystkich pakietach z adresem hosta 10.1.2.2. na wartość dziesiątkową 48. Wszystkie inne pakiety mają być poprzez drugą regułę zaakceptowane i przesłane dalej, jednak przy zachowaniu pierwotnej wartości DSCP.

    Strumień testowy składał się więc z pakietów z adresami źródłowymi 10.1.2.2 i 10.1.2.3.

    T4-L3 przeszedł ten test doskonale i przypisał wszystkim pakietom z adresem źródłowym 10.1.2.2 oczekiwane wartości DSCP.

    Instalowanie i konfigurowanie

    Oprócz interfejsu wiersza polecenia BATM opracował także graficzny interfejs oparty na języku Java. Pierwszy interfejs jest trochę uciążliwy w obsłudze (wpisywanie poleceń z klawiatury). W trybie konfiguracji nie można zwykle używać komendy show i trzeba zmienić tryb na standardowy. Bardziej udany jest interfejs graficzny: tworzy on konsolę rutera-przełącznika T4-L3 i odnosi się bezpośrednio do portów.

    Zmienione konfiguracje można zapamiętać używając plików skryptowych rutera (system Script-File), których pojemność wynosi 64 kb. Trzeba wiedzieć, że zapamiętane pliki nie zawierają kompletnej konfiguracji, lecz tylko wprowadzone zmiany. Przy załadowaniu nowej konfiguracji bieżące ustawienie zostaje uzupełnione o nowe rozkazy. W rezultacie mogą pojawić się sprzeczności. BATM podaje, że w przyszłości ustawienia będą mogły być zapisywane całkowicie na nowo.


  • TOP 200