Titan T4-L3 stabilny ruter-przełącznik dla przedsiębiorstw

Szybkość, z jaką rutery przekazują pakiety IP, to tylko jedno z kryteriów oceny. Równie ważna jest stabilna implementacja protokołów trasowania. Ruter-przełącznik Titan T4-L3 izraelskiej firmy BATM oferuje liczne funkcje sterowania strumieniami komunikacyjnymi oraz parametrami jakości usług (QoS).

Szybkość, z jaką rutery przekazują pakiety IP, to tylko jedno z kryteriów oceny. Równie ważna jest stabilna implementacja protokołów trasowania. Ruter-przełącznik Titan T4-L3 izraelskiej firmy BATM oferuje liczne funkcje sterowania strumieniami komunikacyjnymi oraz parametrami jakości usług (QoS).

Wyposażenie i funkcje

ZALETY

  • stabilne implementowanie OSPF (do 2000 tras);

  • bardzo dobra wydajność IP, także przy pełnym obciążeniu;

  • różnorodne i niezawodne funkcje jakości usługi (Quality-of-Service) - WFQ, Diffserv;

  • przyjazny dla użytkownika interfejs oparty na Javie;

    WADY

  • brak funkcji równoważenia obciążeń (load-balancing);

  • zmienione konfiguracje nie zostają zapamiętanie w całości, dlatego istnieje niebezpieczeństwo niedokładnego lub niekonsekwentnego wyznaczania tras.

    CENA

    Przełącznik z dwoma 8-portowymi modułami Fast-Ethernet oraz dwoma modułami 1000Base-SX kosztuje na rynku polskim 40 600 zł + VAT (cena zalecana przez producenta).

  • Titan T4-L3 to przeznaczony dla przedsiębiorstw ruter przełączający pakiety IP. BATM jest producentem nie tylko hubów, przełączników i ruterów Ethernet, ale także sprzętu Token-Ring oraz Voice-over-IP (przesyłanie głosu przez sieci IP).

    Testowane urządzenie, mające cztery sloty, wyposażono w dwa moduły BTI-8TX-L3 z 8 portami 10/100Base-T/TX oraz w dwa moduły BTI-1GSX-L3 z portem 1000Base-SX. Dzięki możliwości zestawiania urządzeń w wieżę system może zostać rozbudowany: do czterech chassis można dołączyć piątą jednostkę poprzez porty Gigabit-Uplink, w efekcie czego powstaje duży przełącznik IP. Magistrala główna o przepływności 4,8 Gb/s nie blokuje się (typ non-blocking). Ruter-przełącznik T4-L3 obsługuje obecnie do czterech kolejek na każdym porcie, a wkrótce ma obsługiwać osiem.

    Testy przeprowadzono przy użyciu oprogramowania Router-Software Version 3.0.1. Szczególnie użyteczną funkcją przy przyłączaniu do usługodawcy internetowego jest profilowanie ruchu (Traffic-Shaping) - można kształtować szerokość pasma i niwelować zakłócenia podczas transmisji danych. Aby ułatwić konfigurowanie przełącznika, producent - oprócz interfejsu wiersza poleceń - stworzył także konsolę opartą na języku Java.

    Scenariusze testowania

    EANTC

    Procedura testowania, opracowana przez berlińskie laboratorium EANTC na zlecenie niemieckiej edycji tygodnika "Network World", sprawdza, jak dany ruter przekazuje pakiety IP w zmieniających się warunkach. W centrum zainteresowania tego testu znalazł się protokół OSPF (Open Shortest Path First).

    OSPF należy do protokołów typu Link-State-Routing: wszystkie rutery w sieci komunikują się między sobą i przekazują sobie informacje o stanie swych bezpośrednich połączeń. Przy tym przekazują informacje nie tylko o przebiegu tras, ale również o związanych z nimi kosztach. Na podstawie tych informacji ruter OSPF ustala optymalną trasę, przez którą pakiety będą transmitowane do miejsca przeznaczenia.

    W celu dokonania obiektywnej oceny zostały wyodrębnione trzy klasy efektywności, które różnią się między sobą maksymalną wielkością tabeli (tj. liczbą możliwych do zapamiętania tras) i zastosowanymi protokołami:

  • ruter klasy Enterprise to możliwość zapamiętania do 10 000 tras, protokół rutowania OSPF i RIP;

  • ruter klasy Carrier Edge to możliwość zapamiętania do 40 000 tras, protokół rutowania OSPF, IS-IS, BGP, RIP;

  • ruter Carrier Core to możliwość zapamiętania do 150 000 tras, protokół rutowania OSPF, IS-IS, BGP, RIP.

  • Ruter-przełącznik T4-L3 firmy BATM obsługuje protokoły trasowania OSPF (Open Shortest Path First) i RIP (Routing Information Protocol). W urządzeniu nie da się zastosować protokołu BGP-4, stąd jego przynależność do klasy Enterprise (dla przedsiębiorstw).

    Za pomocą zastosowanego analizatora Ixia 1600 można przetestować zarówno protokoły RIP i OSPF, jak również BGP-4. Dla testów OSPF analizator symuluje domeny i obszary OSPF z wirtualnymi ruterami i trasami. Aby sprawdzić, czy testowany ruter rozpoznaje dokładnie zadane trasy i przekazuje właściwie pakiety IP, generator wytwarza strumienie danych. Nie powinno dochodzić do utraty pakietów.

    Jeśli chodzi o protokół OSPF, testowano w szczególności następujące aspekty:

  • Ile tras urządzenie może rozpoznać i nimi zarządzać?

  • Jak szybko następuje przejście do normalnej pracy w razie przerwania połączenia (funkcja fail-over) przy trasach równoległych, które charakteryzują się takimi samymi kosztami?

  • Jak szybko po utracie połączenia T4-L3 przełącza się na trasę zastępczą (przy trasach równoległych charakteryzujących się różnymi kosztami)?

  • Czy mechanizmy rutowania i przesyłania pakietów nie wpływają na siebie przy ich jednoczesnym obciążeniu (niezawodność implementacji)?

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200