Test platform zarządzających chmurami obliczeniowymi

W jednym z pierwszych na świecie testów narzędzi pozwalających korzystać z usług publicznych chmur obliczeniowych wzięły udział platformy opracowane przez firmy RightScale, Tap In Systems i Cloudkick. Platformy testowano gdy korzystały z usług publicznych chmur oferowanych przez trzech znanych dostawców tego rodzaju rozwiązań: Amazon, Rackspace i GoGrid.

Publiczne chmury obliczeniowe pracują zupełnie inaczej niż wirtualne, prywatne chmury, takie jak te oferowane przez firmy Rackspace, Terremark i BlueLock, które testowaliśmy wcześniej. Publiczne chmury rządzą się innymi prawami niż chmury prywatne. Dostawca prywatnej chmury zapewnia użytkownikowi wcześniej wszystkie wskazane przez niego zasoby. Dotyczy to mocy obliczeniowej, systemów operacyjnych, mechanizmów bezpieczeństwa i wszystkich pozostałych elementów. Dostawca prywatnej chmury dopasowuje po prostu całą infrastrukturę do potrzeb konkretnego użytkownika.

W przypadku chmury publicznej użytkownik wybiera zasoby (interfejsy API, systemy operacyjne, wielkość pamięci, opcje bezpieczeństwa, procesory, adresy IP i nazwy DNS) ad hoc, można powiedzieć a la carte.

Zobacz również:

  • Dlaczego antywirus w dzisiejszych czasach to za mało?
  • Trendy sieciowe w centrach danych do obserwacji w 2023 r.
  • Ta polska firma ma najszybciej działające usługi hostingu

Na początku skorzystaliśmy z usług publicznych chmur obliczeniowych Rackspace, GoGrid i Amazon Web Services (AWS), na których skonfigurowaliśmy wystąpienia oprogramowania serwerowego Linux/Apache/MySQL/PhP (LAMP).

Testowane platformy zarządzania pozwalają administratorowi monitorować zamówione zasoby oraz sprawdzać ich stan i wykorzystanie, a w przypadku zaistnienia określonych okoliczności wysyłać do użytkownika alerty.

Spośród dwóch testowanych platform na szczególnie uznanie zasługują dwie: RightScale i Tap In. Wykorzystując programy API (interfejsy programowania aplikacji) opracowane przez właścicieli chmur lub używając własnych agentów instalowanych w wystąpieniach systemów operacyjnych, obie platformy doskonale monitorują zasoby chmury, dostarczając użytkownikom komplet informacji o jej funkcjonowaniu.

Platforma RightScale zasługuje na szczególne uznanie za sposób w jaki monitoruje zasoby chmury Amazon. Tap In Systems wydaje się być bardziej uniwersalną platformą. Z kolei zaletą platformy Cloudkick jest prosta budowa i łatwość użycia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200