Test platform zarządzających chmurami obliczeniowymi

Platforma firmy RightScale (wersja enterprise)

Sposób w jaki platforma RightScale Cloud zarządza chmurą Amazon budzi podziw. Użytkownik loguje się do chmury i następnie widzi w szczegółach i w rozbiciu na poszczególne elementy wszystkie usługi i zasoby, i może nimi elastycznie zarządzać I tak np. jedną aplikację (która wymaga stu godzin pracy na pojedynczej maszynie) można tu podzielić na sto jednogodzinnych części, które będą następnie uruchamiane na stu oddzielnych wystąpieniach oprogramowania serwerowego.

Test platform zarządzających chmurami obliczeniowymi

Jest to możliwe dzięki temu, że platforma oferuje komplet szablonów pozwalających szybko realizować takie zadania. Szablonów takich jest 50, a każdy z nich użytkownik może edytować, dostosowując do swoich indywidualnych potrzeb. To bardzo ułatwia pracę.

Zobacz również:

Szablony są oparte na firmowych skryptach (RightScript). Jeden z ważniejszych serwerowych szablonów nosi nazwę LAMP. Użytkownik może taki szablon szybko zmodyfikować i następnie użyć go do uruchomienia w chmurze, np. Amazon, wymaganego wystąpienia oprogramowania serwerowego.

Po zbudowaniu i zapisaniu szablonu, jest on uruchamiany w trzech krokach: "boot process", "operational" i "decommissioning". Specjalny log audytu pokazuje poszczególne części każdego z tych trzech kroków. Istnieje ponad 300 skryptów, które realizują różne zadania: zapisują dane w chmurze, instalują procesy serwerowe (np. MySQL czy rozproszone, oparte na technologii siatki procesy Hadoop) czy konfigurują uprawnienia. Chmura Amazon obsługuje systemy Linux CentOS oraz Windows 2003/2008 (nie R2) i użytkownik może wybrać jeden z tych systemów modyfikując w odpowiedni sposób szablon.

Zarządzenie wystąpieniami oprogramowania serwerowego jest w przypadku tej platformy i chmury Amazon wyjątkowo proste. Serwery można tu przeglądać w kolejności zgodnej z ich nazwami czy oglądać histogramy 19. rodzajów monitorowanych procesów. RightScale wykorzystuje do tego celu aplikację plug in noszącą nazwę FOSS CollectD RDDtool i doskonale współpracuje z chmurą Amazon, wykonując to zadanie dużo lepiej niż dwie pozostałe testowane platformy.

Firma RightScale świetnie rozumie co w odniesieniu do chmury obliczeniowej oznacza przymiotnik przenośność. Jest to koncepcja polegająca na tym, że chociaż zasoby oferowane przez dostawcę chmury są oparte na firmowych rozwiązaniach, to zarządzająca nimi platforma monitoruje je przy użyciu uniwersalnych narzędzi oraz może je przenosić do chmur zbudowanych przez innych dostawców takich środowisk obliczeniowych. Nie mogliśmy jednak tego przetestować, ponieważ na dzisiaj chmury obliczeniowe nie są niestety ze sobą kompatybilne.

Interfejs użytkownika WWW opracowany przez firmę RightScale jest łatwy do opanowania i towarzyszy mu dobrze zredagowana pomoc on-line. Użytkownik ma do dyspozycji wiele szablonów i skryptów, które może w łatwy sposób modyfikować oraz które pokazują szczegółowo jak każde wystąpienie oprogramowania wykorzystuje poszczególne zasoby chmury: procesory, pamięć systemową, dyski i inne zasoby.

Cena: od 500 do 5000 USD za wstępne skonfigurowanie, dostęp i wsparcie techniczne plus comiesięczna opłata od 500 do 3500 USD.

Zalety: platforma doskonale monitoruje wszystkie zasoby; bardzo dobre wsparcie techniczne.

Wady: ograniczona liczba obsługiwanych chmur obliczeniowych.


TOP 200