Test monitorów 24-calowych - jaki model wybrać

Oglądając obraz z komputera na 24-calowym monitorze, na pewno nie popsujesz wzroku. Tak duży ekran zapewnia dużą wygodę pracy i rozdzielczość Full HD. Gruntownie przetestowaliśmy najnowsze modele dostępne w sklepach i wskazujemy, które są najlepsze.

Wygoda pracy na komputerze jest wprost proporcjonalna do wielkości monitora. Na odpowiednio dużym wyświetlisz jednocześnie kilka lub kilkanaście okien, zachowując ich czytelność.

Obejrzysz filmy Blu-ray w "naturalnej" rozdzielczości 1920x1080 pikseli (bez skalowania "w dół").

Jeśli często pracujesz z edytorem tekstu i arkuszem kalkulacyjnym, zapewne docenisz możliwość wygodnego kopiowania danych z jednego do drugiego bez uciążliwego przełączania okien klawiszami [Ctrl Tab].

Zobacz również:

  • Mozilla stworzyła nową usługę, która usuwa nasze wrażliwe dane z internetu

A jeśli korzystasz z programów graficznych czy edytujesz zdjęcia, duży monitor zagwarantuje ci uzyskanie wymaganych powiększeń obrabianego obrazu i wyświetlenie wielu nieprzeszkadzających sobie palet narzędzi.

Przetestowaliśmy 17 najnowszych monitorów z 24-calowymi matrycami, z czego omawiamy 10 najlepszych (tabelę z parametrami technicznymi i wynikami testów wszystkich modeli znajdziesz na dołączonej płycie DVD).

Co istotne, ceny tych monitorów są naprawdę bardzo przystępne - najtańszy możesz mieć już za niecałe 800 złotych.

Multimedia w monitorze

Test monitorów 24-calowych - jaki model wybrać

Asus 24T1

W coraz większej liczbie oferowanych na rynku monitorów znajdziesz wbudowany tuner TV. Dla właściciela małego mieszkania lub osoby wynajmującej pokój wydaje się to świetnym rozwiązaniem. Jedno urządzenie będzie bowiem służyć jednocześnie jako ekran komputera i telewizor.

Zwykle do monitora z tunerem TV dostarczony jest pilot zdalnego sterowania. Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj wbudowanego tunera DVB-T.

Na przykład testowany przez nas ASUS 24T1 zawiera tuner, który obsługuje tylko sygnał kodowany w standardzie MPEG-2. Będzie on bezużyteczny, gdy w Polsce zakończy się nadawanie sygnału analogowego (PAL), bo obowiązującym standardem ma być u nas MPEG-4. (ASUS planuje wprowadzenie we wrześniu br. zmodyfikowanej wersji tego monitora, z oznaczeniem 24T1EH, którego tuner będzie odbierał sygnał kodowany w MPEG-4).

Problem z kątami widzenia na dużym monitorze

Nabywca dużego monitora (np. 24-calowego) z tanią matrycą TN może mieć problem z kątami widzenia. I nie chodzi tu tylko o to, że osoby, które patrzą na monitor z boku, nie będą widzieć prawidłowych barw.

Jeśli będziesz patrzeć na duży ekran prostopadle, ale z niewielkiej odległości, możesz dostrzec przebarwienia w okolicy prawego i lewego brzegu - te miejsca ekranu znajdą się pod dużym kątem względem twoich oczu. Wady tej nie mają monitory z droższymi matrycami, typu VA lub IPS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200